Sanal Asistan Nedir ?

Sanal asistanlar

Teknolojinin inanılmaz gelişimi beraberinde birçok kolaylığın da hayatımıza girmesini sağladı. Özellikle Sanal asistanlar olarak geçen yapay zekâ ile orantılı çalışan bu asistanlar hakkında kullanıcıların merak ettiği bilgileri siz değerli okurlarımız ile buradan paylaşmak istiyoruz. Son zamanlarda oldukça popüler olan bu Sanal asistanlar arasında en çok tercih edilenlere ve Sanal asistanların hayatımıza kattığı faydalara hep birlikte göz atalım.

Sanal asistanlar arasında en çok bilinenler hangileri?

 • Google Asistan
 • Apple Siri
 • Amazon Alexa
 • Microsoft Cortana

Bunların Sanal asistanlar konusunda en bilindikleri olduğunu belirtelim. Özellikle de ülkemizde de her geçen gün popüler hale gelen bu sanal asistanlar beraberinde bizlere birçok kolaylığın ulaşmasını da sağladı. Bu yüzden de yakın zaman içerisinde Sanal asistanlar konusunda hemen hemen her firmanın yapay zekâ teknolojisini kullanarak bu hizmetleri bizlere sunması beklenmektedir.

Peki, Sanal asistan Nedir?

Yapay zekâ teknolojisi ile bağlantılı bir şekilde karşımıza çıkan bu sistem almış olduğu ses komutlarını dil işleme yeteneği ile birlikte komut eden bu kapsamda komutlardan yola çıkarak istediğimiz görevlerini yerine getiren sistem olarak adlandırılmaktadır.

İlerleyen yıllarda hemen hemen herkesin neredeyse bir Sanal asistanının bulunacak olduğu kanısındayım. Günümüzde bile firmaların bizlere sunduğu bu hizmetlerden birçoğumuz yüksek oranda yararlanıyoruz. Hatırlatma sistemleri, mesaj okuma sistemleri ve konum sistemleri gibi birçok özellikte karşımıza çıkan bu Sanal asistanların ilerleyen yıllarda daha çok işlemi yapacağı konusunda hepimizin hem fikir olduğunu belirtelim.

Günümüzde en çok kullanılan Sanal asistanlar hangileri?

Yukarıda belirttiğim gibi dünyanın en önemli firmalarının sanal asistanlar konusunda ciddi çalışmaları bulunmaktadır. Ancak bir pazarlama firması olan Futuresource küresel bazda yaptığı çalışmaların sonuçlarını açıkladı. Bu bağlamda en çok tercih edilen Sanal asistan hizmetinin Apple tarafından geliştirilen Siri olduğunu belirtelim. Dünya üzerinde Sanal asistanlar arasında %35 oranında kullanım oranı ile ilk sırada yer alan Siri’nin bu kadar başarılı olmasının nedeni ise Apple firmasının birbiri ile bağlantılı olarak ürünün çok fazla olmasıdır. Sadece telefon bazlı değil aynı zamanda tablet, akıllı TV, akıllı saatler, İpadler ve buna benzer birçok ürünü bulunan Apple firmasının birbiri ile geliştirdiği Siri bağlantısının bu alanda lider olmasını sağladığını belirtelim.

Apple firmasının 1994 yılında geliştirdiği Siri’nin o dönemler yaptığı işlemlerin son derece basit olduğunu düşündüğümüz zaman günümüz ile o günleri kıyasladığımız zaman firmanın geldiği noktayı görmezden gelemeyiz. Bundan 10 yıl sonra bile Sanal asistanlar konusunda firmaların çok farklı yerlerde olacak olması geleceğin teknolojisi olarak gösterilen yapay zekânın aslında ne kadar faydalı işlemler ile karşımıza çıkacağının en büyük göstergesi olacaktır.

Siri’nin arkasından gelen isim birçoğuna göre Google olabilir ancak burada ortaya çıkan sonucun oldukça şaşırtıcı olduğunu belirtelim.

Pazar payı olarak %22 oranında ciddi bir kullanım oranı ile karşımıza çıkan Microsoft firmasının Cortana Sanal Asistanı da kullanım oranı olarak oldukça dikkat çekici konumdadır. Bu yüzden de oldukça önemli bir konuma sahip olan bu iki firmanın yakın zamanda bu sistemler üzerinde geliştirmeler yapacak olması bu pazar payının gidecek büyüceğini bizlere göstermektedir.

Dünyanın en bilindik diğer iki firması olan Google ve Amazon firmalarının Sanal asistanlar konusunda ise paylarının %9 oranında olduğunu siz değerli okurlarımıza belirtmek istiyoruz. Son derece önemli bir gelişim kaydeden bu firmaların önümüzde ki günlerde Sanal asistanlar konusunda ciddi yatırımlar ile farklı türden hizmetler sunacağı da gelen haberler arasında yer almaktadır.

Sanal asistanların kullandığı teknolojiler nelerdir?

Yapay zekâ teknolojisinde kullanılan özelliklerin neredeyse tamamını kullanan Sanal asistanların;

 • Doğal Dil İşleme Özelliği
 • Makine Öğrenme Özelliği
 • Derin Öğrenme Özelliği

Bu teknolojileri kullandıklarını belirtelim. Özellikle sistematik olarak çalışan bu Sanal asistanların gelişme durumlarına göre başarı oranlarının şu an için %87 civarında olduğunu belirtelim.

Sanal asistanlar hangi alanlarda kullanılmaktadır?

Günümüzde birçok konuda kullanım alanı bulunan ve istemeden de olsa yardım aldığımız kanallar arasında yer alan Sanal asistanların en çok kullandığımız alanları ise,

 • Hava durumu
 • Yol durumu
 • Bankacılık hizmetleri
 • Uçuş hizmetleri
 • Sinema hizmetleri
 • GSM operatör hizmetleri
 • Alışveriş yapma
 • Döviz Alım ve Satım Yapma

Buna benzer birçok konuda kullanıcılarına kolaylıklar sunduğunu belirtelim. İlerleyen yıllarda Sanal asistanlar konusunda firmaların yapay zekâ ile bağlantılı olarak geliştirme gösterecek olması da daha farklı alanlarda bizlere yardımcı olacağını göstermektedir. Bu yüzden de ilerleyen yıllarda hayatımızın büyük bir bölümünde yer alacak olan bu Sanal asistanlar konusunda yeni yatırımların ne gibi gelişmeleri bizlere sunacağını hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Sanal asistanların özellikle şirketlere ekonomik olarak getirisinin de oldukça büyük olduğunu biliyoruz. İnsan gücüne ihtiyaç duyulan alanları sanal asistanlar ile yaparak şirketlerin bu konuda büyük gelir elde ettikleri gerçeğini de unutmamak lazımdır. Günümüzde GSM şirketlerinin ve bankaların Sanal Asistan aracılığıyla bizlere sunmuş olduğu hizmetler son derece olumlu sonuçları beraberinde getirmektedir. İnsan gücüne duyulan iş gücünün azalması beraberinde işsizlik boyutlarının giderek düşeceği konusunda algı yaratsa da Sanal asistanların yapmış olduğu iş alanlarından boşalan insanları da farklı alanlarda değerlendirerek firmaların gelişimine katkı sağlama şansının bulunduğunu belirtelim.

Sanal asistanlar konusunda ülkemizde de ciddi çalışmaların bulunduğunu ve bu yatırımların yakın zaman içerisinde bizlere sunulacak olması da bizler tarafından beklenen atılımlar arasında yer almaktadır. Özellikle yerli sermaye ile üretimi yapılacak Sanal asistanların yerli yatırımlar üzerinde etkilerinin daha başarılı sonuçlar verecek olması en çokta firmaların ekonomik olarak ciddi anlamda gelir elde etmelerini sağlayacak olan unsurların başında gelmektedir.

Sanal asistanlar ile ilgili tüm yeni gelişmeleri sitemizden takip ederek dünya üzerinde olanları yakından takip edebilirsiniz.

Ben OLKANDO

2005 Yılından bu zamana kadar çalışmış olduğum ülkeler, sektörler farklılık gösterse de daima Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Güvenliği alanında hizmet verdim. Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. İş hayatında tecrübe edindiğim bilgileri burada sizinle paylaşıyorum.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments