Windows İçin SUDO Zamanı

Microsoft, Windows 11 Insider Preview Build 26052 ile birlikte, kullanıcı dostu bir yenilik olan Windows için Sudo‘yu tanıttı. Bu yeni özellik, bilgisayar kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak bir dönüm noktası niteliğinde.Sudo yetkisi alabilmek için arayüz açısından “UAC dialog” entegrasyonu yapılmış, 3 opsiyon ile açılabilmekte. (yeni pencerede, mevcut penceredeki yapıda ve klasik UNIX-like kullanımı olacak şekilde)

Windows için Sudo

Artık Windows kullanıcıları, Linux ve macOS’te yıllardır var olan bir kolaylığa sahip olacaklar: Sudo. Bu, komutların yükseltilmesi sürecini basitleştiren, ergonomik ve tanıdık bir çözüm sunuyor. Yükseltilmemiş bir konsol oturumundan doğrudan yükseltilmiş komutlar çalıştırabilirsiniz. Bu, özellikle sistem yöneticileri ve geliştiriciler için zaman kazandıran bir özellik.

Daha fazla bilgi için Microsoft Learn belgelerine de buradan göz atabilirsiniz.

Windows için Sudo nasıl etkinleştirilir

Windows için Sudo’yu etkinleştirmek için, Windows Ayarları’nda Ayarlar > Geliştiriciler İçin sayfasına gidin ve “Sudo’yu Etkinleştir” seçeneğini açın:windows sudo etkinlestirme

Windows için Sudo açık kaynak repository

Sudo için açık kaynak repository için bu bu sayfayı ziyaret edin.

Sudo Kapalı Giriş ve Satır İçi Yapılandırması

Windows ortamında, Sudo’nun kullanımı, özellikle komut satırı araçlarıyla çalışırken, yetki düzeylerini yönetmenin etkili bir yolunu sunar. Sudo.exe, bu yapılandırmalarda, yeni bir yükseltilmiş süreç başlatır – bir yükseltilmiş sudo.exe süreci – ve orijinal yükseltilmemiş sudo.exe, yeni yükseltilmiş süreçle bir RPC (Uzaktan Prosedür Çağrısı) bağlantısı kurar. Başka bir deyişle, bilgiler yükseltilmemiş sudo örneğinden yükseltilmiş olanına aktarılır. Özellikle, yükseltilmemiş sürecin konsol işleçleri, yükseltilmiş sürece aktarılır. Bu da yükseltilmiş sürecin, yükseltilmemiş süreçten girdi okumasına ve yükseltilmemiş sürece çıktı yazmasına olanak tanır.

Ancak, sudo “Giriş Kapalı” yapılandırmasında yapılandırıldığında, yükseltilmiş sürece esasen konsolun giriş işleci aktarılmaz. Bu nedenle, kullanıcıdan girdi okuyamaz. Bu yapılandırma, belirli senaryolarda, örneğin yükseltilmiş bir sürecin kullanıcıdan girdi almaması gerektiğinde kullanışlıdır.

Bu özellik, Windows için Sudo’nun esnekliğini ve kullanım kolaylığını artırır, kullanıcıların çeşitli senaryolarda ihtiyaç duydukları kontrolü sağlar.

Windows sudo‘yu “Satır İçi” veya “Giriş Kapalı” yapılandırmalarında çalıştırırken güvenlik etkilerinin farkında olmak önemlidir. Orta bütünlüklü bir sürecin yükseltilmiş süreci yönlendirmesi mümkündür. Bu risk “Girdi Kapalı” yapılandırmasında azaltılmıştır çünkü yükseltilmiş süreç kullanıcıdan gelen girdileri okuyamayacaktır.sudo diagram

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir