Windows güncelleme sorunu çözümü

Windows 7 – Windows 10 cihazlarımızda güncelleme yapmaya çalıştığımız bazı zamanlarda hata kodları ile karşılaşabiliyoruz.

Karşılaştığımız bu windows hata kodları ile kısa bir araştırma sonucunda o hata koduna özel çözümlere de basit bir şekilde ulaşabilir durumdayız. Ben bu yazımda spesifik bir hata üzerinden değil genel olarak nitelendirebileceğimiz bir çözümü sizlere anlatmaya çalışacağım. Bu çözüm önerisi, bilgisayar üzerinde aktif olarak çalışan windows update servisini durdurarak geçici dosyaların indirildiği alanın basit bir şekilde yeniden adlandırılmasının akabinde, yeniden bir güncelleme denemesi yapmamızı göreceksiniz.

Önceilkle komut satırını YÖNETİCİ olarak çalıştıralım

komut satırı açıldıktan sonra çalıştıracağımız ilk komut

  1. net stop wuauserv
  2. net stop bits

windows update servis stop

Servisleri durdurduktan sonra, geçici dosyaların indirildiği klasörün içini klasör ve dosyalardan temizleyelim. Eğer bu yukarıda belirttiğim adımları uygulayıp servisleri durdurmazsanız bu klasörün içindeki dosya ve klasörleri temizleyemezsiniz.

Bahsi geçen geçici dosyaların tutulduğu dizin : C:WindowsSoftwareDistribution

İster bu klasör içindeki dosya ve klasörleri tamamen silin. İsterseniz bu komutu kullanarak dizinin adını tek tuşla değiştirin.

rename %windir%SoftwareDistribution SoftwareDistribution.bak

rename softwaredistribution folder

 

Bu komutu çalıştırdıktan sonra durdurduğumuz servisleri yeniden başlatalım. Bu servisleri başlatmak için uygulayacağımız komut sırasıyla şunlar;

  1. net start wuauserv
  2. net start bits

Şimdi, windows güncellemeyi yeniden deneyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir