Kablosuz Şarj Teknolojisi Nedir

Teknik adıyla endüktif şarj, günlük ve kullanımda kablosuz şarj olarak bilinen bir tür kablosuz güç aktarım işlemidir. Genelde küçük taşınabilir ya da kablosuz kullanılınca kolaylık sağlanan cihazlar da tercih edilir. Cep telefonları, akıllı saat ve bileklik gibi teknolojik aksesuarlar, otomatik diş fırçaları en yaygın kullanıldığı ürünlerdir. Bu teknoloji sayesinde taşınabilir araç ve ekipmanlar bir fişe veya bir yuvaya takılmadan pratik bir şekilde şarj olurlar. Bu ürünler bir güç istasyonu ya da buna benzer bir ped benzeri aparatın yanına – üstüne konarak şarj edilir. Qi kablosuz şarj stantları en çok tercih edilenlerdir.

Akıllı Telefonlarda Kablosuz Şarj

Günümüzde akıllı telefon sektörü teknoloji şirketlerinin en büyük rekabet alanlarından biri. Her yeni modelde farklı bir teknoloji sunmak isteyen firmalar bir süredir orta ve üst segment telefonlarında kablo olmadan şarj teknolojisini tüketiciye sunmaya başladı. Akıllı telefonlarda da bu teknoloji ağırlık olarak Qi stantları ile kullanılıyor. Bu sayede bu özelliğe sahip bir telefon herhangi bir başka stantla şarj olabiliyor. Samsung gibi firmalar bu teknolojiyi günlük kullanımın içine yerleştirmek istiyor. Bu masa, sehpa ya da koltuk gibi mobilyaların içine gizlenmiş stantlar ile mümkün kılınması planlanıyor. Ayrıca, yeni model cep telefonları da birer şarj standı olarak kullanılabiliyor. Buna ters şarj teknolojisi deniyor. İki telefonu üst üste koyduğunuzda bataryalarındaki şarjı bir ötekine aktarabiliyor. Ters şarj sayesinde akıllı saat ve bileklik gibi telefon ile entegre çalışan küçük aksesuarları çok daha pratik bir şekilde şarj etmek mümkün.

Dezavantajları Da Var

Hayatımızı kolaylaştıran her teknolojik cihazda olduğu gibi kablosuz şarj teknolojisinin de eksi tarafları var. En temel dezavantajı günümüzde “fast charge, quick charge” gibi yüksek hızlı kablolu şarj teknolojilerinin yanında çok daha yavaş kalıyor. Diğer bir dezavantaj da bu teknolojiye sahip olan akıllı telefonların fiyatlarının nispeten daha yüksek olması. Bu teknoloji halihazırda birçok telefonda yok, olan telefonlarda orta ve üst model telefonlar. Ayrıca, bu özelliğe sahip bir telefon almanız yeterli olmuyor. Şarj standını ayrı olarak satın almak gerekli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir