Sanal Hard Disk Çeşitleri

Hyper-V ortamınızda yeni bir sunucu kurma adımlarında yada mevcut Hyper-V ortamınızda çalışan sanal bir makineye yeni bir harddisk eklemek istediğinizde sizi bir sihirbaz karşılayacaktır. Bu sihirbaz sayesinde varolan disk tiplerinden bir tanesini seçerek disk ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu disk tipleri nelerdir ?

Sihirbaz açıldığında aşağıdaki 3 disk tipi seçenek olarak bize sunulur.

Dynamically Expanding: Altında yatan temel düşünce yer sıkıntısını azaltmaktır. Yani ihtiyaca göre yer kullanır. .vhd dosyalarınızın boyutu ilk oluşturulduğunda normak bir diske göre oldukça küçüktür. Bu diske veriler eklendikçede büyümeye devam eder. Fakat aynı işlem küçülme için otomatik gerçekleşmez. Yani sanal ortamda bu diskten bir veri sildiğinizde .vhd dosyasını boyutu otomatik olarak küçülmeyecektir. Bunun için varolan disk üzerinde edit’e tıklayarak compact işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Fixed Size: Performans bakımında dinamik disklere göre daha uygundur. .vhd dosyası disk boyutu olarak belirlediğiniz boşluğu kullanır. Bu dosyanın boyutu içerdiği veriye göre fixed biçimde kalacaktır. Edit butonunu kullanarak boyut arttırıma gidebiliriz.

Differencing: Bu disk tipinin en güzel özelliği başka bir disk ile parent-child ilişkisine girmesi.Parent disk üzerinde herhangi bir   etki bırakmayacak şekilde değişiklikleri gerçekleştirebilirsiniz.Bu şekildede değişiklikleri geri almanız oldukça kolaylaşacaktır.

 

İyi çalışmalar herkese.

Diğer içerik ve çözümler

Windows 10 ile gelen OneDrive nasıl silinir ?

Herkese merhaba. Windows 10 işletim sistemi ile gelen OneDrive uygulamasının silinmesi için 1-2 adım gerekiyor. …

HP Çağrı Merkezi Numarası

HP Çağrı merkezi numarası yine değişmiş arkadaşlar 🙂 Yeni numarası: 444 81 26

Uçak Uyarı/İkaz Sesleri

Konu dışı bir paylaşım yapalım 🙂 Bu sesleri cep telefonu zil sesi yapan kişileri de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.