Sanal Hard Disk Çeşitleri

Hyper-V ortamınızda yeni bir sunucu kurma adımlarında yada mevcut Hyper-V ortamınızda çalışan sanal bir makineye yeni bir harddisk eklemek istediğinizde sizi bir sihirbaz karşılayacaktır. Bu sihirbaz sayesinde varolan disk tiplerinden bir tanesini seçerek disk ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu disk tipleri nelerdir ?

Sihirbaz açıldığında aşağıdaki 3 disk tipi seçenek olarak bize sunulur.

Dynamically Expanding: Altında yatan temel düşünce yer sıkıntısını azaltmaktır. Yani ihtiyaca göre yer kullanır. .vhd dosyalarınızın boyutu ilk oluşturulduğunda normak bir diske göre oldukça küçüktür. Bu diske veriler eklendikçede büyümeye devam eder. Fakat aynı işlem küçülme için otomatik gerçekleşmez. Yani sanal ortamda bu diskten bir veri sildiğinizde .vhd dosyasını boyutu otomatik olarak küçülmeyecektir. Bunun için varolan disk üzerinde edit’e tıklayarak compact işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Fixed Size: Performans bakımında dinamik disklere göre daha uygundur. .vhd dosyası disk boyutu olarak belirlediğiniz boşluğu kullanır. Bu dosyanın boyutu içerdiği veriye göre fixed biçimde kalacaktır. Edit butonunu kullanarak boyut arttırıma gidebiliriz.

Differencing: Bu disk tipinin en güzel özelliği başka bir disk ile parent-child ilişkisine girmesi.Parent disk üzerinde herhangi bir   etki bırakmayacak şekilde değişiklikleri gerçekleştirebilirsiniz.Bu şekildede değişiklikleri geri almanız oldukça kolaylaşacaktır.

 

İyi çalışmalar herkese.

Ben OLKANDO

2005 Yılından bu zamana kadar çalışmış olduğum ülkeler, sektörler farklılık gösterse de daima Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Güvenliği alanında hizmet verdim. Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. İş hayatında tecrübe edindiğim bilgileri burada sizinle paylaşıyorum.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments