Sanal Hard Disk Çeşitleri

Hyper-V ortamınızda yeni bir sunucu kurma adımlarında yada mevcut Hyper-V ortamınızda çalışan sanal bir makineye yeni bir harddisk eklemek istediğinizde sizi bir sihirbaz karşılayacaktır. Bu sihirbaz sayesinde varolan disk tiplerinden bir tanesini seçerek disk ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu disk tipleri nelerdir ?

Sihirbaz açıldığında aşağıdaki 3 disk tipi seçenek olarak bize sunulur.

Dynamically Expanding: Altında yatan temel düşünce yer sıkıntısını azaltmaktır. Yani ihtiyaca göre yer kullanır. .vhd dosyalarınızın boyutu ilk oluşturulduğunda normak bir diske göre oldukça küçüktür. Bu diske veriler eklendikçede büyümeye devam eder. Fakat aynı işlem küçülme için otomatik gerçekleşmez. Yani sanal ortamda bu diskten bir veri sildiğinizde .vhd dosyasını boyutu otomatik olarak küçülmeyecektir. Bunun için varolan disk üzerinde edit’e tıklayarak compact işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Fixed Size: Performans bakımında dinamik disklere göre daha uygundur. .vhd dosyası disk boyutu olarak belirlediğiniz boşluğu kullanır. Bu dosyanın boyutu içerdiği veriye göre fixed biçimde kalacaktır. Edit butonunu kullanarak boyut arttırıma gidebiliriz.

Differencing: Bu disk tipinin en güzel özelliği başka bir disk ile parent-child ilişkisine girmesi.Parent disk üzerinde herhangi bir   etki bırakmayacak şekilde değişiklikleri gerçekleştirebilirsiniz.Bu şekildede değişiklikleri geri almanız oldukça kolaylaşacaktır.

 

İyi çalışmalar herkese.

Yorum

Diğer içerik ve çözümler

Karşınızda Microsoft Teams

Microsoft Teams Nedir ? ; tüm görüşmelere, toplantılara, dosyalara ve notlara ekipteki herkesin erişebileceği bir mesajlaşma uygulamasıdır. Ekibinize …

Outlook 2016’da silme tuşu(backspace) ile silinen mailler nerede ?

Yazı başlığı biraz garip gelebilir fakat insanların arama motoru kullanarak yaşadıkları bu problemi bu şekilde …

Windows Kilit Ekranı Yukarı Kaydırarak Açmak

Merhaba. Domaine aldığınız bilgisayarların oturum açma ekranlarında şifre girebilmek için CTRL + ALT + Del …