SaaS Nedir?

SaaS Nedir?

Aslında çoğumuzun aşina olduğu bir kelime olmasına rağmen ne anlama geldiği konusunda bilgi eksikliği yaşadığımız bir kelimedir. Peki, SaaS Nedir? Sorusuna hep birlikte bir göz atalım.

Ülkemizde kimisine göre (Software as a Service) olarak geçen bu kısaltmanın anlamı, kimisine göre ise (Solution as a Service) olarak bilinmektedir. SaaS kısaltmasının aslında internet aracılığı ile bizlere gelen hizmetin yazılım uygulamalarında son kullanıcılarına sunulmasını sağlayan bir hizmet birimi olduğunu belirtelim. Bu hizmetin diğerlerinden tek farkının ise diğer yazılımlardan farklı olarak her türden performansta bulunan bilgisayar ve benzerleri için hizmet sağlıyor olmasıdır. Sadece basit bir web sayfası ile erişme şansınız bulunmaktadır.

Saas Modeli Nedir?

Teknolojinin son derece hızlı bir şekilde gelişme göstermesi beraberinde birçok yeniliğinde ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle ekonomik olarak gelişen ve değişen dünyanın yakın zaman içerisinde yaşadığı salgın birçok şeyin artık eskisi gibi olmayacağını bizlere gösterdi. Bu yüzden de yeni kurulacak olan sistem içerisinde firmaların ve şirketlerin kullanacakları yazılımların önemi her geçen gün artmaktadır. Yazılım programlarının maliyetlerinin çok yüksek olması beraberinde şirketler için ciddi sorunlar oluştururken, SaaS modelinin sizleri bu yüksek maliyetten kurtaracak bir hizmet olduğunu belirtelim.

SaaS modelinin sunduğu temel özellikler nelerdir?

 • Öncelikli olarak bu hizmetin güvenlik açısından 0 maliyeti bulunmaktadır.
 • Aynı şekilde lisans olarak da maliyeti yoktur.
 • SaaS modeli sayesinde almış olduğunuz hizmet kadar ödeme yapma şansınız bulunmaktadır. Web tarayıcıları üzerinden hizmet alma imkânı sunan bu sistem bu süre içerisinde ödeme yapmanıza imkân sağlamaktadır.
 • Yazılım olarak merkezi güvenlik sistemleri üzerinden ve merkezi güncelleme ile kendisini korumaya almaktadır.
 • Uygulamaların son kullanıcıya erişmesi için ağ tabanlı ve erişim yönetim ağı sunulmaktadır.
 • Uygulamanın aynı zaman da tek seferlik kullanım olan one to one yerine çoklu kullanıcı mimarisi ile sunulduğunu ve bu sayede de maliyet açısından son derece düşük olduğunu belirtmek istiyoruz.

SaaS modelinin sunmuş olduğu avantajlar nelerdir?

 • Bu tür yazılımların bulut sistemi olarak kullanıcılara sunulması öncelikli olarak maliyetin son derece düşük olmasına neden olmaktadır.
 • Kullanıcılara bulut ortamında sunulan bu hizmetlerin, aynı zamanda kullanıcıların hemen erişim sağlaması açısından son derece önemli olduğunu belirtelim.
 • Aynı zamanda SaaS uygulamalarının lisans için herhangi bir şekilde ödemesinin bulunmaması daha düşük maliyet ile kullanıcıların hizmet almasına neden olmaktadır.
 • Sistem üzerinde kullandığın kadar öde mantığının olması diğer yazılımlara ödenen ücretlerin yanında bu sistemin son derece uygun olduğunu bizlere göstermektedir.
 • SaaS yazılımlarında kullanıcılara sunulan en önemli özelliklerden bir tanesi de sisteme entegre olarak kullanıcılara sunulmasıdır. Yani geleneksel yazılım programlarında uygulamalarda ve yazılımlarda yaşanan sorunlar SaaS yazılımlarında kullanıcıların karşısına kesinlikle çıkmamaktadır.
 • Kullanıcılarına bulut alanlarından yazılım hizmeti sunacak olmasından dolayı internet erişimi yapma şansınızın olduğu bu cihazlarda üzerinden bu yazılıma ulaşma şansınız bulunmaktadır. Son derece önemli olan bu detayı atlamamanız gerekmektedir. Yani cep telefonunuzdan, tabletinizden de istediğiniz zaman bu yazılıma erişerek işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 • Uygulama aynı zamanda bulut sistemi üzerinden yer alan sistemde çalıştığı için sizlerin herhangi bir şekilde güncelleme ve yedekleme yapmanıza imkan vermeden bu işlemleri kendi başına yapmaktadır.
 • SaaS yazılıma nerden erişirseniz erişin sistem üzerinde kullandığınız yazılımın mutlaka ama mutlaka son güncel versiyonu olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Özellikle de bu konuda diğer yazılımlardan çok önemli bir hizmet sunduğunu belirtelim.
 • SaaS yazılımlarının özellikle de kullanıcılarına birden çok abonelik sistemi sunması maliyetin son derece düşük olmasına neden olurken, aynı zamanda ihtiyaçlarınıza yönelik abonelik hizmetleri sağlamanıza neden olmaktadır.

SaaS ne gizi hizmetleri kapsamaktadır?

 • Barındırılan uygulamalar
 • Geliştirme Araçları,
 • Veritabanı yönetimi
 • İş Analizi,
 • İşletim sistemleri,
 • Sunucular ve depolama,
 • Ağ güvenlik ve duvarları güvenliği,
 • Veri merkezi fiziksel tesisi

Bu hizmetlerin tamamını sizlerde SaaS yazılımlarından alarak daha uygun maliyet ile ve istediğiniz her yerden erişim ile işlemlerinizi yapma şansını yakalamış olursunuz.

SaaS modeli hangi alanlarda kullanılmaktadır?

Öncelikli olarak şirketler için en çok tercih edilen bu yazılımın İK yani insan kaynakları yönetiminde, müşteri ilişkileri yönetiminde ve birlikte çalışma sistemlerinde tercih edildiğini belirtelim. Saas sistemlerinin ülkemizde de son yıllarda giderek yaygın hale gelmesi beraberinde olan taleplerin artmasına neden olmaktadır.

SaaS Corona Virüsten sonra daha da yaygınlaşacaktır?

Corona Virüs salgının her geçen gün artması beraberinde evden çalışma sisteminin de ortaya çıkmasına neden oldu. Bu yüzden de SaaS sisteminin özellikle sadece web sayfaları üzerinden işlem yapma şansını bizlere sunması firmaların ve şirketlerin bu yazılımlara olan ilgisinin artmasına neden olacaktır. Bugünlerde birçok firmanın ve şirketin evden çalışma sistemine geçmesi ile birlikte, birçok kişi iş yerinde olan kasalarını ve bilgisayarlarını evlerine götürmek durumunda kaldı. Ancak SaaS yazılımları ile çalışan firmaların bulut erişimi üzerinden sisteme erişerek burada yer alan program üzerinden çalışmaları bu tarz durumların ortadan kalkmasına neden olacaktır.

Ülkemizde bu konuda faaliyet veren firmalar ile iletişime geçerek sizlerde SaaS yazılımları konusunda bilgi alabilirsiniz.

Ben OLKANDO

2005 Yılından bu zamana kadar çalışmış olduğum ülkeler, sektörler farklılık gösterse de daima Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Güvenliği alanında hizmet verdim. Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. İş hayatında tecrübe edindiğim bilgileri burada sizinle paylaşıyorum.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments