Agile ( Kurumsal Çeviklik ) Nedir ?

Kurumsal çeviklik nedir? Agile nedir ? Agile olmak nedir ?

Agile; Değişime hızlı bir şekilde adapte olmak demektir.

Çalışma hayatınızda sürekli olarak duyabileceğiniz belki toplantılarına bile katıldığınız formal olarak ne olduğunu bildiğiniz bu Agile konusunu biraz anlatmak istedim.

2001 yılında bir manifesto ile duyuruldu. Agile manifestosunu bu adresten okuyabilirsiniz. Türkçe olarak da bulunmaktadır.

Agile, yakın zamana kadar yazılım geliştirmeye yönelik bir takım yönetim pratikleri olarak görülüyordu. Bunun sebebi Agile’ın ilk savunucularının yazılımcı olması ve kuruluş dokümanının 2001 tarihli ‘Yazılım Geliştirme Manifestosu’ olarak anılmasıydı. 15 yıl sonra 2016’da, Harvard Business ReviewMcKinsey & Company ve 2015 Learning Consortium Project tarafından da tanınmasının ardından, Agile artık tüm farklı organizasyonlara ve birimlere yayılmış durumdadır.

Agile’ın yazılımın ötesinde global bir hareket olarak ortaya çıkışının ardında kurumların günümüzün fırtınalı müşteri odaklı piyasası ile başedebilmeleri için tek yolun Agile olmaktan geçtiğini keşfetmelerinde yatmaktadır. Agile, kurumların devam etmekte olan değişimin üstesinden gelmesini sağlar. Artık gitgide daha değişken, karmaşık ve muğlak bir yer haline gelen dünyada firmaların ilerlemesini mümkün kılar.

 

Ben OLKANDO

2005 Yılından bu zamana kadar çalışmış olduğum ülkeler, sektörler farklılık gösterse de daima Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Güvenliği alanında hizmet verdim. Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. İş hayatında tecrübe edindiğim bilgileri burada sizinle paylaşıyorum.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments