İmzasız Powershell Dosyası Nasıl Çalıştırılır ? ExecutionPolicy

Windows güvenlik gerekçesiyle güvenli olmayan powershell dosyalarına çalıştırma izni vermemektedir. Bu dosyaları çalıştırmamız için bir komut dizini ile bize yardımcı olacak bir komut mevcuttur. Bu komut “Set-ExecutionPolicy” dir.

HATA

ÇÖZÜM

Set-ExecutionPolicy, Windows PowerShell komut yürütme seçeneklerini değiştirmeyi sağlar. Güvenlik önlemi olarak imzasız script’lerin yürütülmesi kısıtlanmıştır ve çalıştırılmadan önce dijital olarak imzalanmış olması gerekir.

Varsayılan ExecutionPolicy i görüntülemek için “Get-ExecutionPolicy” komutu kullanabilirsiniz.

“ExecutionPolicy” için 6 Farklı parametre vardır,

  • Restricted → Varsayılan olarak gelen parametredir. Internetten indirilmiş hiç bir Powershell dosyasını çalıştırmaz.
  • Allsigned → Güvenilir yayıncı tarafından imzalanmış Powershell Scriptleri çalıştırmanıza izin verir sadece buna localde yazmış olduğunuz Powershell scriptlerde dahildir.
  • RemoteSigned → İnternetten indirilen Powershell Scriptlerin güvenilir bir yayıncı tarafından imzalanmasını gerektirir.
  • Unrestricted → Bütün Powershell Script dosyalarını çalıştırır. İnternetten indirdiğiniz bir Powershell Scriptin kendi bilgisayarınızda çalıştırdığınızda bir onay ister.
  • Bypass → Bütün Powershell Script dosyalarını çalıştırır. Unrestricted dan farkı hiç bir şekilde onay istemez.
  • Undefined → Geçerli ExecutionPolicy i kaldırır. Bu parametre GPO tarafından ayarlanmış ExecutionPolicy e müdahale edemez.

Buradan istediğiniz şekilde yetkilendirme yapabilirsiniz.

Örnek

Set-ExecutionPolicy Unrestricted
Powershell’i YÖNETİCİ olarak çalıştırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.