İmzasız Powershell Dosyası Nasıl Çalıştırılır ? ExecutionPolicy

Windows güvenlik gerekçesiyle güvenli olmayan powershell dosyalarına çalıştırma izni vermemektedir. Bu dosyaları çalıştırmamız için bir komut dizini ile bize yardımcı olacak bir komut mevcuttur. Bu komut “Set-ExecutionPolicy” dir.

HATA

ÇÖZÜM

Set-ExecutionPolicy, Windows PowerShell komut yürütme seçeneklerini değiştirmeyi sağlar. Güvenlik önlemi olarak imzasız script’lerin yürütülmesi kısıtlanmıştır ve çalıştırılmadan önce dijital olarak imzalanmış olması gerekir.

Varsayılan ExecutionPolicy i görüntülemek için “Get-ExecutionPolicy” komutu kullanabilirsiniz.

“ExecutionPolicy” için 6 Farklı parametre vardır,

  • Restricted → Varsayılan olarak gelen parametredir. Internetten indirilmiş hiç bir Powershell dosyasını çalıştırmaz.
  • Allsigned → Güvenilir yayıncı tarafından imzalanmış Powershell Scriptleri çalıştırmanıza izin verir sadece buna localde yazmış olduğunuz Powershell scriptlerde dahildir.
  • RemoteSigned → İnternetten indirilen Powershell Scriptlerin güvenilir bir yayıncı tarafından imzalanmasını gerektirir.
  • Unrestricted → Bütün Powershell Script dosyalarını çalıştırır. İnternetten indirdiğiniz bir Powershell Scriptin kendi bilgisayarınızda çalıştırdığınızda bir onay ister.
  • Bypass → Bütün Powershell Script dosyalarını çalıştırır. Unrestricted dan farkı hiç bir şekilde onay istemez.
  • Undefined → Geçerli ExecutionPolicy i kaldırır. Bu parametre GPO tarafından ayarlanmış ExecutionPolicy e müdahale edemez.

Buradan istediğiniz şekilde yetkilendirme yapabilirsiniz.

Örnek

Set-ExecutionPolicy Unrestricted
Powershell’i YÖNETİCİ olarak çalıştırmalısınız.

Ben OLKANDO

2005 Yılından bu zamana kadar çalışmış olduğum ülkeler, sektörler farklılık gösterse de daima Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Güvenliği alanında hizmet verdim. Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. İş hayatında tecrübe edindiğim bilgileri burada sizinle paylaşıyorum.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments