Windows 11 22H2 Notepad’e Parola Gizliliği

Windows 11 22H2 yeni piyasaya sürüldü ve bununla birlikte, kullanıcıları güvenli olmayan uygulamalarda veya web sitelerinde Windows parolalarını girdiklerinde uyaran Gelişmiş Kimlik Avı Koruması adlı yeni bir güvenlik özelliği geldi.

Kullanıcılar genelde parolarını notepad veya başka metin düzenleyicelerine veya güvensiz web sitelerine yazıyorlar buda kimlik avı saldırılarında çokça istismar ediliyor. Microsoft bu davranışla mücadele etmek için kullanıcılarına Windows parolalarını bir web sitesine girdiklerinde veya güvenli olmayan bir uygulamaya girdiklerinde uyaran ‘Gelişmiş Kimlik Avı Koruması‘ adlı yeni bir özellik getirdi.

Gelişmiş Kimlik Avı Koruması nasıl etkinleştirilir

Aşağıdaki adımları takip ederek bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

Start Settings Privacy & security > Windows Security App & browser control > Reputation-based protection settings. Bu bölüme geldiğinizde Warn me about password reuse’ ve ‘Warn me about unsafe password storage seçeneklerini göreceksiniz. Bu seçenekleri aktif ettiğinizde işlemi tamamlamış oluyorsunuz.

notepad parola guvenligi

Bu özellik WordPad, Microsoft Word 2019, Excel 2019, OneNote ve Notepad2,Microsoft 365 gibi bir çok uygulamada çalışıyor. Bunun yanında Google Chrome ve Microsoft Edge yine bu yeni özelliği destekliyor.

twitter notepad parola

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir