Windows 11 22H2 Notepad’e Parola Gizliliği

Windows 11 22H2 yeni piyasaya sürüldü ve bununla birlikte, kullanıcıları güvenli olmayan uygulamalarda veya web sitelerinde Windows parolalarını girdiklerinde uyaran Gelişmiş Kimlik Avı Koruması adlı yeni bir güvenlik özelliği geldi.

Kullanıcılar genelde parolarını notepad veya başka metin düzenleyicelerine veya güvensiz web sitelerine yazıyorlar buda kimlik avı saldırılarında çokça istismar ediliyor. Microsoft bu davranışla mücadele etmek için kullanıcılarına Windows parolalarını bir web sitesine girdiklerinde veya güvenli olmayan bir uygulamaya girdiklerinde uyaran ‘Gelişmiş Kimlik Avı Koruması‘ adlı yeni bir özellik getirdi.

 

Gelişmiş Kimlik Avı Koruması nasıl etkinleştirilir

Aşağıdaki adımları takip ederek bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

Start Settings Privacy & security > Windows Security App & browser control > Reputation-based protection settings. Bu bölüme geldiğinizde Warn me about password reuse’ ve ‘Warn me about unsafe password storage seçeneklerini göreceksiniz. Bu seçenekleri aktif ettiğinizde işlemi tamamlamış oluyorsunuz.

 

Bu özellik WordPad, Microsoft Word 2019, Excel 2019, OneNote ve Notepad2,Microsoft 365 gibi bir çok uygulamada çalışıyor. Bunun yanında Google Chrome ve Microsoft Edge yine bu yeni özelliği destekliyor.

 

 

 

Ben OLKANDO

2005 Yılından bu zamana kadar çalışmış olduğum ülkeler, sektörler farklılık gösterse de daima Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Güvenliği alanında hizmet verdim. Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. İş hayatında tecrübe edindiğim bilgileri burada sizinle paylaşıyorum.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments