influencer nedir
influencer nedir

Influencer Nedir?

Günümüzde çok sık duyduğumuz terimlerin başında gelen Influencer terimi hakkında merak ettiğiniz bilgileri siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz. Özellikle sosyal medyanın ve dijital medyanın gücünün her geçen gün artması beraberinde birçok teriminde ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İşte Influencer kelimesi de sosyal medya ve dijital medya kullanıcılarına verilen bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sosyal meydanın veya dijital medyanın gücünü kullanarak takipçilerine yaşadıklarını, deneyimlerini ve elde ettiği izlenimleri paylaşarak onları etkileyen kişilere Influencer denmektedir. Özellikle de günümüzde pazarlama aktivitelerinin neredeyse büyük bir çoğunluğunun sosyal kanallar üzerinden gitmesi beraberinde birçok iş alanın da ortaya çıkmasına neden olmuştur.

İnternetin yaygınlaşması Influencer teriminin daha da önem kazanmasını sağladı

Teknolojik olarak gelişmelerin dünya üzerinde her geçen gün gelişme göstermesi beraberinde dijital pazarlarda da ciddi büyümeler olmasını sağladı. Özellikle de Youtube, Facebook ve İnstagram gibi sosyal medya kanallarında fenomenlerin ortaya çıkması ve bu fenomenlerin popülerliğinin giderek artması beraberinde ticari gelişmelerin de farklılaşmasını sağladı.

Bugün Youtube üzerinde yayın yapan binlerce Youtuber’in bulunması bu kişilerin daha önce hayatımızda yer edinmesine imkan olmayan fırsatlar ile karşımıza çıktı. Özellikle internet sayesinde kitleleri etkileme gücüne sahip olan bu kişilerin artık Influencer olarak adlandırılması bu kişilerin topluma mal olmuş kişiler olduğunu bizlere göstermektedir.

Influencer Marketing ve Influencer Pazarlama

Reklamın ticaret anlayışında son derece önemli bir payı bulunmaktadır. Ancak reklam giderlerinin çok fazla olmasından dolayı birçok firmanın televizyonlara veya billboardlara reklam verme gücünün bulunmadığını biliyoruz. İşte tam da burada devreye giren Influencer Marketing sayesinde firmaların özellikle de sosyal mercalarda tanınma durumunun daha uygun maliyetli olması, yeni bir kolunun ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Özellikle de sosyal medya üzerinde üne kavuşan bu fenomenlerin reklam konusunda daha düşük bütçeler ile reklam yapmaları beraberinde sizlere farklı bir iş kolundan yararlanma şansını sunmaktadır.

Birde sosyal medya araçlarının toplumu etkilemede olan güçlerini göz önüne aldığımız zaman daha düşük bütçeler ile daha büyük reklam için daha iyi bir alan bulunamaz. Günümüzde çoğu Youtuber’in veya İnstagram fenomeninin bu konuda ciddi gelirler elde ettiğini de göz ardı edemeyiz. Özellikle de son zamanlarda ürün tanıtımı konusunda birçok ünlü ismin bile İnstagram üzerinden reklam yapması bunun aslında en güzel örnekleri arasında gösterilebilmektedir.

Reklam yapma gücünüze bağlı olarak her bütçe ile reklam yapmanıza imkan sunacak olan bu isimlerden sizlerde reklam talebinde bulunabilir hatta sizlerde sosyal medya kanalları üzerinde kendinize ait veya işletmenize ait bir sayfa açarak buradan Influencer olma şansını yakalamış olursunuz. Burada yapacağınız işlemler ile birlikte firmanıza ait reklamlarınızı kolayca bu kanal üzerinden yapma şansınız bulunmaktadır. İşte son zamanlarda çok sık duymaya başladığımız Influencer kelimesinin tam içeriği ve detayları.

Ben OLKANDO

2005 Yılından bu zamana kadar çalışmış olduğum ülkeler, sektörler farklılık gösterse de daima Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Güvenliği alanında hizmet verdim. Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. İş hayatında tecrübe edindiğim bilgileri burada sizinle paylaşıyorum.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments