Kişisel Veri Saldırıları

Son 5 yılın en büyük kişisel veri saldırıları neler ?

ADOBE Vakası / Etkilenen kişi sayısı: 150 milyon

Ne oldu ?

Ekim 2013 tarihinde hackerlar ayrıntıları bugün bile açıklanmamış yöntemle Adobe’un ağına erişim sağladılar. 150 milyon insanın e-mail adresleri, şifreleri ve kredi kartı bilgilerini çalmanın yanı sıra Adobe’un bütün programlarının temelini oluşturan yazılımın kaynak kodlarını çaldılar.

Nasıl sonlandı ?

Adobe saldırıdan etkilenen bütün kullanıcılarına kredi kartlarının takibi için ücretsiz bir izleme programı sundu. Etkilenmeyenlere ise şifrelerini değiştirmelerini ve verilen siteden e-mail adreslerinin çalınıp çalınmadığını kontrol etmelerini söyledi.


EBAY Vakası / Etkilenen kişi sayısı: 145 milyon

Ne oldu ?

Mayıs 2014 tarihinde hackerlar aynı zamanda eBay’in de sistemiyle uyuşan ve önceden farklı bir yerden çalınmış olan çalışan bilgileri ile sisteme giriş yaptılar. 145 milyon müşterinin kullanıcı adları, şifreleri, e-mail adreslerini ve diğer kişisel bilgileri çalındı ancak ödeme bilgilerine bir şey olmadı.

Nasıl sonlandı ?

eBay kullanıcıların hepsinden şifrelerini değiştirmelerini istedi ve yeni güvenlik önlemleri ile hesapları güçlendirdi


TARGET Vakası / Etkilenen kişi sayısı: 110 milyon

Ne oldu ?

Ocak 2014 tarihinde hackerlar şirketin güvenliğine girişi olan birinin bilgilerini çaldılar ve bu sayede sisteme giriş yaptılar. 70 milyon e-mail adresi, 40 milyon kredi kartı ve borç numarası çalındı.

Nasıl sonlandı ?

Olayın gerçekleşmesinden altı ay sonra şirketin CEO’su Gregg Steinhafel istifaya zorlandı. Bilgileri çalınan müşteriler Target’a 10 milyon dolar değerinde bir tazminat davası açtı


HOME DEPOT Vakası / Etkilenen kişi sayısı: 109 milyon

Ne oldu ?

Eylül 2014 tarihinde Home Depot’nun açıklamasına göre hackerlar bi satıcının bilgilerini kullanarak sistemin ağına girdiler ve sistemin oto-kontrol sistemine kötü amaçlı yazılım yerleştirdiler. Bu yazılım zaman içinde Amerika ve Kanada’da bulunan kullanıcıların bilgilerini topladı. Toplamda 56 milyon kredi kartı numarası ve borç bilgileri çalındı.

Nasıl sonlandı ?

Şirketin, sistemini yazılımdan kurtarması 62 milyon dolara mal oldu.r

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir