Kişisel Veri Saldırıları

Son 5 yılın en büyük kişisel veri saldırıları neler ?

 

ADOBE Vakası / Etkilenen kişi sayısı: 150 milyon

Ne oldu ?

Ekim 2013 tarihinde hackerlar ayrıntıları bugün bile açıklanmamış yöntemle Adobe’un ağına erişim sağladılar. 150 milyon insanın e-mail adresleri, şifreleri ve kredi kartı bilgilerini çalmanın yanı sıra Adobe’un bütün programlarının temelini oluşturan yazılımın kaynak kodlarını çaldılar.

Nasıl sonlandı ?

Adobe saldırıdan etkilenen bütün kullanıcılarına kredi kartlarının takibi için ücretsiz bir izleme programı sundu. Etkilenmeyenlere ise şifrelerini değiştirmelerini ve verilen siteden e-mail adreslerinin çalınıp çalınmadığını kontrol etmelerini söyledi.


EBAY Vakası / Etkilenen kişi sayısı: 145 milyon

Ne oldu ?

Mayıs 2014 tarihinde hackerlar aynı zamanda eBay’in de sistemiyle uyuşan ve önceden farklı bir yerden çalınmış olan çalışan bilgileri ile sisteme giriş yaptılar. 145 milyon müşterinin kullanıcı adları, şifreleri, e-mail adreslerini ve diğer kişisel bilgileri çalındı ancak ödeme bilgilerine bir şey olmadı.

Nasıl sonlandı ?

eBay kullanıcıların hepsinden şifrelerini değiştirmelerini istedi ve yeni güvenlik önlemleri ile hesapları güçlendirdi


TARGET Vakası / Etkilenen kişi sayısı: 110 milyon

Ne oldu ?

Ocak 2014 tarihinde hackerlar şirketin güvenliğine girişi olan birinin bilgilerini çaldılar ve bu sayede sisteme giriş yaptılar. 70 milyon e-mail adresi, 40 milyon kredi kartı ve borç numarası çalındı.

Nasıl sonlandı ?

Olayın gerçekleşmesinden altı ay sonra şirketin CEO’su Gregg Steinhafel istifaya zorlandı. Bilgileri çalınan müşteriler Target’a 10 milyon dolar değerinde bir tazminat davası açtı


HOME DEPOT Vakası / Etkilenen kişi sayısı: 109 milyon

Ne oldu ?

Eylül 2014 tarihinde Home Depot’nun açıklamasına göre hackerlar bi satıcının bilgilerini kullanarak sistemin ağına girdiler ve sistemin oto-kontrol sistemine kötü amaçlı yazılım yerleştirdiler. Bu yazılım zaman içinde Amerika ve Kanada’da bulunan kullanıcıların bilgilerini topladı. Toplamda 56 milyon kredi kartı numarası ve borç bilgileri çalındı.

Nasıl sonlandı ?

Şirketin, sistemini yazılımdan kurtarması 62 milyon dolara mal oldu.r

Ben OLKANDO

2005 Yılından bu zamana kadar çalışmış olduğum ülkeler, sektörler farklılık gösterse de daima Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Güvenliği alanında hizmet verdim. Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. İş hayatında tecrübe edindiğim bilgileri burada sizinle paylaşıyorum.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments