ARP Tablosu Nedir ?

ARP, adres çözümleme protokolü olarak da adlandırılmaktadır. ARP protokolü, internet protokolü adresi olan IP adresinin yerel ağ üzerinden tanınan bir fiziksel makine adresine eşlenmesi suretiyle kullanılan bir protokol türüdür. Örnek olarak, günümüzde kullanımı en yaygın olan IP seviyesi IP Sürüm 4 üzerinden bir adres 32 bit uzunluğundadır. Fakat bir ethernet yerel alan ağında ise bağlı cihazların adresleri de 48 bit uzunluğundadır. Ayrıca Fiziksel makine adresi, MAC ya da Medya Erişim Denetimi olarak da bilinir.

Genel olarak ARP ön belleği olarak bilinen bir tablo, her MAC adresi için karşılık gelen IP adresi ile arasında bir ilişki kurmak amacıyla kullanılır.

ARP bu noktada bu iletişimi sağlamak ve her iki tarafta da adres dönüşümünü sağlamak amacıyla protokol kurallarını sağlamaktadır.

ARP Çalışma Mantığı

Belirli yerel alan ağında yer alan bir ana makine ağı için gelen paket ağ geçidine ulaşıldığında ağ geçidi ARP programını kullanır. Buna göre IP adresi ile eşleşen bir fiziksel MAC adresi ya da ana bilgisayar bulmasını ister.

Bu noktada ARP programı da ARP ön belleğine bakar ve adresi bulmaya çalışır. Eğer adres bulunursa doğru paket biçimi ve uzunluğuna dönüştürülmesini ve makineye de gönderilmesini sağlamaktadır. IP adresi noktasında herhangi bir giriş bulunamaması durumunda ise Arp, bir makinenin kendisi ile ilişkilendirilmiş IP adresini bildiğini tespit etmek için LAN üzerinde yeralan tüm makineleri özel olarak bir istek paketi yayınlar. Bu Ip adresini tek başına tanıyan bir makine de bunu belirtecek biçimde cevap verir.

ARP aynı zamanda gelecekteki başvuruların değerlendirilmesi adına ARP ön belleğini güncel tutar ve sonrasında paketi yanıtlayan MAC adresine gönderme işlemi yapar.

ARP Tablosu

ARP tablosu ise Linux çekirdeği, bilgisayar yazılım desteği güvenlik duvarı modüllerinde yer alan adres çözümleme protokolü(ARP) paket filtre kurallarını korumak amacıyla görev yapan bir ağ yöneticisi aracıdır. Bu araçlar, filtrelenmiş kuralları barındıran tabloları görmek, bu tabloları oluşturmak ve tabloları güncellemek için kullanılmaktadır. Ayrıca popüler bir uygulama olan ARP zehirlenmesini de önlemek amacoyla filtre yapılandırmasını da oluşturmaktadır.

ARP, bir hat protokolü üzerinden kapsülleme çalışması yaparak bir istek ve cevap oluşturan protokoldür. ARP OSI modeli üzerinden ikince ve üçüncü katman bağlantısını gerçekleyen bir protokol tipidir. Buna rağmen OSI tarafından geliştirilmemiştir. ARP aynı zamanda bir duyuru protokolü olarak kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir