Omurga Switch Nedir?

Omurga Switch, veri merkezleri için Ethernet anahtarlama tasarımları son on yılda önemli ölçüde değişti ve şimdi bu veri merkezi mimarisinin bir parçası olarak bir omurga switch (omurga anahtarı) bulunur. Peki, omurga switch nedir?

Son yıllarda, yaprak ve omurga veya dağıtılmış çekirdek olarak bilinen bir mimari, veri merkezleri için önde gelen bir tasarım olarak ortaya çıktı. Bu tasarım, çalışmak için özel olarak tasarlanmış omurga switch gerektirmektedir.

Geleneksel bir ağ yapısı modeli, üç anahtar katmanı içerir:

  • Çekirdek
  • Toplama
  • Erişim

Bu model, temel ağ kurulumları ve dikey trafik için yeterlidir. Bununla birlikte, veri merkezlerindeki ağların büyümesi ile daha hızlı ve daha verimli yanal, veya “Doğu-Batı”, trafiği ihtiyacı doğdu. Ek olarak, birçok veri merkezi, ağ döngülerini önleyen, ancak anahtar bağlantı noktalarının% 50’sine kadarını engelleyebilen ve geniş bant kullanımını sınırlandırabilen Yayılma Ağacı Protokolü kullanır. Yaprak ve omurga mimarisinin popüler olduğu yer de burasıdır.

Omurga Switch Ağ Yapısının Temel Parçası

Omurga switch ağ yapısının temel parçası incelendiğinde tüm omurga anahtarları, ölçeklenebilirliğe izin veren yüksek bağlantı noktası yoğunluğuna sahip Katman 3’ü (L3) işleyebilir. Yazılım tanımlı bir ağda (SDN), omurga switch, yaprak omurga sisteminin üstünde bir sanal Katman 2 anahtarı ile doğrudan bir ağ kontrol sistemine bağlanır. Bu denetleyici, veri yolunun bir parçası değildir ancak SDN Denetleyicisi olarak da bilinen merkezi ağ motoru olarak kalır.

Bir omurga switch’in her L3 bağlantı noktası, temel (L2) yaprak anahtarlara bağlanmaya adanmıştır. Omurga anahtarında hiçbir sunucu, erişim noktası veya güvenlik duvarı bağlanamaz veya bulunamaz.

Bunlar yalnızca yaprak anahtarlara bağlanmaya yarar. Bir bağlantı yöntemi, eşit maliyetli çok yol (ECMP) kullanmaktır. Bu mimaride, her yaprak anahtarı her omurga anahtarına bağlanır. Bu nedenle, bir yaprak anahtardaki yukarı bağlantı çıkışlarının miktarı, ağınızda sahip olabileceğiniz omurga switch’lerin sayısını belirler. Bu model, her bağlantının seyahat için tam olarak aynı mesafeye sahip olmasına izin verir, herhangi bir tutarsızlık durumu oluşmaz.

Yazılım tanımlı ağ, modern ağların temelidir. Otomasyon, soyutlama ve ayrıştırma yoluyla, bir ağ operatörü bir ağı minimum sorunla dağıtabilir ve çalıştırabilir.

Omurga Yaprak Sisteminin Faydaları

Omurga yaprak sisteminin faydaları, gecikme ile ilgili bazı durumları öngörülebilirlik içermektedir. Yaprak omurga mimarisiyle, her bilgi paketinin yolculuk etmesi gereken durak miktarını her zaman bilirsiniz.

Eski yapıda, bir sunucudan gelen yükün, aynı ağdaki farklı bir sunucu ile iletişim kurmadan önce birkaç anahtar üzerinden yolculuk etmesi gerekebilir. Bu nedenle, kapsaması gereken trafik ve mesafelerde tutarlılık vardır ve bu da erişim katmanı anahtarları arasında daha az darboğaz oluşmasına neden olur. Ek olarak, STP’nin bu Seviye 3 yönlendirmesi lehine kaldırılması, çok daha kararlı bir ortam sağlar.

Omurga Switch

Omurga switch yapısının bir diğer yararı da ölçeklenebilirliktir. Bir aktif bağlantı için çok fazla trafik olduğunda, ek dikenler eklemek ara katmanlar bant genişliğini artırır ve ağdaki “trafik sıkışıklığı” miktarını azaltır. Bir sisteme yeni dikenler veya yapraklar eklemek de L2 protokollerini bozmaz.

Bu yönteme, VXLAN gibi bir ağ katmanı kullanılarak da yardımcı olunabilir. Bunlar, Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) gibi yüksek hacimli, çok kullanıcılı olan bir ortamda en çok faydalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir