SCVMM üzerinde Hyper-V ortamında çalışan sunucuların MAC adresini nasıl öğreniriz

Herkese merhaba.

Bu makalemde benim de bugün karşılaştığım bir sorun hakkında internet aracılığıyla toparladığım ve tecrübe edindiğim bulguyu size aktarmaya çalışacağım.

Hyper-V sunucularımızın yönetimini yaptığımız System Center Virtual Machine Manager ortamında oluşturduğumuz her yeni bir sunucu için random olarak atanan MAC adresleri aynı olabiliyor. Normal şartlar altında ortamınızda bulunan tüm sanal sunucularınızı teker teker inceleyerek mac adreslerini kontrol edip çakışma olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmekte. Fakat bu işlemi tek bir noktadan powershell komutu kullanarak tüm sanal sunucuların MAC adresini bir liste halinde görebiliriz.

Sanallaştırma ortamınızı yönettiğiniz SCVMM 2012 R2 yönetim sunucunuz üzerinde Power Shell’i (Run As Administrator) açalım ve aşağıdaki komutu çalıştıralım. Komutu çalıştırdıktan sonra C:\ dizini altında .CSV dosyası oluşturacağı için yetki sorunundan dolayı hata alabilirsiniz. Bunun öncesinde C klasörü içine bir sonuç klasörü açmanızı tavsiye ederim.

Get-VMMServer “SCVMM Server Hostname | get-vm | Get-VirtualNetworkAdapter | select name,EthernetAddress | export-csv “C:\sonuc\VM_MAC_Listesi.csv

 

Sonuç:

HyperV_1_Mac_1

İyi çalışmalar.

Yorum

Diğer içerik ve çözümler

Karşınızda Microsoft Teams

Microsoft Teams Nedir ? ; tüm görüşmelere, toplantılara, dosyalara ve notlara ekipteki herkesin erişebileceği bir mesajlaşma uygulamasıdır. Ekibinize …

Outlook 2016’da silme tuşu(backspace) ile silinen mailler nerede ?

Yazı başlığı biraz garip gelebilir fakat insanların arama motoru kullanarak yaşadıkları bu problemi bu şekilde …

Windows Kilit Ekranı Yukarı Kaydırarak Açmak

Merhaba. Domaine aldığınız bilgisayarların oturum açma ekranlarında şifre girebilmek için CTRL + ALT + Del …