intel vPro nedir ? Intel® vPro™

intel vPRO nedir, HP Sunucularda ILO, IBM sunucularda IMM neyse son kullanıcı bilgisayarlarında bulunan vPro da aynı işi görmektedir. Bilgisayarlara BIOS seviyesinde uzaktan bağlanıp yönetme anlamına gelir. Bu durumu bu şekilde 1 cümle ile özetledikten sonra detaylı anlatıma geçelim.

intel Vpro Nedir?

Bu yazı size, Intel firması tarafından piyasaya sürülen yeni işlemcilerde bulunan vPro teknolojisini açıklamak olacaktır.

VPro teknolojisi kısaca virtualization professional kelimelerinden oluşmaktadır ve işlemci üzerinde yapılan yeniliklerle işlemcinin ağ ve dolayısıyla internet üzerinden kontrolünü ön görür.

İntel ailesininde 37 ile başlayan ve daha üzer işlemcilerinde bulunur (örneğin 3820qm) ve daha önceki işlemcilerinde örneğin i7-3610, i7-3612 veya i7-3615 işlemcilerinde bulunmaz.

Senaryo basitçe şöyle işler, vPro özelliği olan bir işlemci ve bağlı olduğu bir chipset olan ana kartınız ağa bağlıdır. Bu sayede size aşağıdaki özellikler sunulur:

  1. Çalınmaya karşı güvence (anti-theft technology) : Basitçe işlemcinin ağ üzerinden kontorlü, kapatılması veya bulunması hedeflenir
  2. Activite yönetim teknolojisi (activate management technology):
  3. Sanallaştırma teknolojisi (virtualization technology):
  4. Güvenilir çalıştırma teknolojisi (tursted execution technology):

Yukarıdaki özelliklerin kullanılabilmesi için ortamda yönetim konsolu (management console), ayarlama yazılımları (configuration software) sertifika sunucusu (certificate authority) veya windows active directory benzeri yazılım ve sunucular gerekmektedir.

Burada kritik nokta, işletim sisteminin daha alt seviyesinde çalışan, chipset ve ağ arayüzü arasında çalışan AMT (activity management technology, aktivite yönetim teknolojisi) bulunmasıdır. İşletim sisteminin bu teknolojiye müdahalesi söz konusu değildir.

Bu AMT teknolojisi sayesinde örneğin bilgisayar açılıp kapatılabilir, bilgisayar, CD, DVD, sabit disk USB gibi cihazlardan başlatılabilir (boot) bilgisayarın uzaktan kontrolü (KVM teknolojisi ile grafik veya metin tabanlı olarak) mümkündür ve hatta 3PDS ismi verilen teknoloji ile (3rd party data store) AMT kısmına ilave veri konulması mümkündür. Ayrıca yapılan işlemlerin kaydının tutulması ve çeşitli durumlarda alarm oluşturulması imkanı da sunulur.

Kısacası 3 yeni teknoloji intel ailesinin yeni işlemcilerinde sunulmaktadır:

  • vPro ile işletim sisteminin sanallaştırılması ve donanım ile işletim sistemi arasında ilave bir yazılım sunulması mümkündür, işlemcinin bazı bilgilerine uzaktan erişmek ve kontrol etmek mümkündür.
  • AMT (active management technology) ile anakart ve ağ teknolojilerinin de dahil olduğu bir ortamda vPro özelliklerinin kullanılması sağlanır.
  • SCS (Setup and Configuration Software) ile yukarıda bahsi geçen 2 teknolojinin uzaktan kontrol edilmesi mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir