Apple Cihazların Uzaktan Yönetimi – DEP (Device Enrollment Program) ve Samsung Knox Manage

Merhaba.

Apple cihazların uzaktan yönetimi için öncelikli olarak DEP işlemini yapmanız gerekiyor cihazlarınıza. Bu işlem için business.apple.com adresine girip kayıt oluşturup login olmakla başlayabiliriz. Bu adrese kayıt olabilmek için DUNS numarası gerekiyor. Bu konuyla ilgili ayrıca bir yazı yazmayı düşünüyorum. Eğer DUNS numarası ile ilgili sorularınız varsa bunları yorum olarak da yazabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken önemli nokta şu; Cihazlarınızı Apple firmasından direkt mi aldınız yoksa herhangi bir bayi/telefoncu/teknoloji mağazasından mı aldınız. Bu şundan dolayı önemli, cihazlarınızı eğer Apple Türkiye’den direkt olarak aldıysanız aldığınız cep telefonlarının SERİ numaralarını girerek  business sayfasına aşağıdaki şekilde kolayca ekleyebilirsiniz.

 

Fakat cihazları herhangi bir teknoloji mağazasından almışsanız bu cihazları DEP ekranına teker teker eklemeniz gerekiyor. Bunun için bir macbook cihazına ve Apple Configurator programına ihtiyacınız bulunmakta.

Configurator programını kurduktan sonra kullanmış olduğunuz MDM çözümünün profilini kendiniz oluşturmanız gerekiyor. Ben burada Apple cihazlarımı Samsung firmasının Knox Manage ürünü ile yöneteceğimden dolayı bu ürünün profilini oluşturuyorum.

 

Apple Configurator profili oluşturma (Samsung Knox Manage için)

   

 

Şimdi ise Business Apple sayfanızı ve kullanmış olduğunu Samsung Knox Manage ürününü konuşturmamız gerekiyor. Bunun için Samsung Knox Manage ekranından DEP server ayarlarını açıp adımları takip edin. Public Key download edip business sayfasına upload etmeniz gerekiyor. Ardından Business sayfasından indireceğiniz DEP TOKEN ‘ı (*_smime.p7m) Knox Manage sayfasınıza eklemeniz gerekiyor. Ekran görüntülerini sırasıyla inceleyebilirsiniz.

 

 

Bu tanımlamayı da yaptıktan sonra telefon ya da cihazlarımızı Configurator programı kullanarak DEP sayfamıza ekleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Önemli uyarılar

** Mevcutta çalışan bir cihaza DEP yapmak isterseniz telefonu WIPE etmeniz gerekir. Wipe etmek cihazınızdaki tüm verileri silecektir.

** Mevcutta kullanılan bir cihazın yedeğini alıp DEP işlemi yaptıktan sonra geri yükleme yaparsanız DEP kullanılamıyor.

** Bu işlemleri yaparken olası telefon silme işlemlerinizden kendiniz sorumlusunuz.

** Herhangi bir WIPE işlemi olabilir diye telefon tanımlamayı vs. eklemiyorum. Kafanıza takılan sorular için yorum bırakabilirsiniz.

 

6 comments

 1. Merhaba şirketim kullandığım telefonun yerine yenisini verdi ve eskisini bana uygun bir fiyata sattı. Şimdi telefonum sıfırlandı ama açılışta Uzaktan Yönetilmektedir, giriş yapın diyor. Şirket IT’sine göndermeden ben iTunes ile telefonu güncel firmware ile sıfırlasam, telefon normal kullanıma uygun olur mu yoksa illa telefonu onlara göndermem mi lazım, profili silmeleri için?

 2. Merhaba.
  Cihazı siz iTunes üzerinden sıfırlasanız da bu yönetim profili önünüze gelecektir. Bu telefonu IT yetkililerine ileterek ‘ business.apple.com ‘ üzerinden silmelerini isteyiniz. Bu alandan sildikten sonra kişisel kullanıma dönecektir. İyi günler.

 3. Merhaba.
  Tanımadığımız birinden arkadaşım ıphone 7 satın aldı, arkadaşım teknolojiden anlamadığı için uzaktan yönetim uzanyısını görmeden fark etmeden satın aldı ve telefona giriş yapamıyoruz. Kullanıcı adı ve şifre istemekte. DUNS numarası elimizde olmadığı için yeni şifre alamıyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olabilirmisiniz.

 4. Aldığınız cihazı faturası ile birlikte APPLE mağazalarına götürerek cihazı kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

 5. Merhabalar yurt dışından aldığım iPhone XS Max telefonumda tech data diye bir uzaktan yönetim programı var telefonu sıfırlamaya çalıştım ancak düzelmedi Apple yetkili servisine götürdüm yurt dışından alınmış bu programı kim yüklediyse o silebilir diyorlar düzeltmediler
  Bunu düzeltme şansım var mı

 6. Merhaba.
  Bu durumda aldığınız telefonun sahipliği sizin de belirttiğiniz gibi TECH DATA firmasına aittir. Telefonu iade etme şansınız varsa bu şansınızı deneyin.

Bir Cevap Yazın