Windows SID nedir? Nasıl bulunur ?

Bilgisayarda yeni bir işletim sistemi kurduğumuzda her bir kullanıcıya verilen bağımsız bir kimlik numarasına Windows SID denir. SID (Security İdentifier) kelimesinin kısa yazılımıdır. Her vatandaşın kendisine ait bir T.C. Numarası’nın olduğu gibi bilgisayarlarında işletim sistemi kurulduğunda kendisine ait bağımsız bir numara atanma işlemidir.

SID Numarası Ne Zaman Oluşur?

Bilgisayara yeni bir işletim sistemi kurulmaya bağlandığında SID numarası oluşur. SID numarası günümüze NT4 versiyonundan bu yana kullanılmaya başlanmıştır.

Windows SID Numarası Öğrenme

Bilgisayar SID Numarası nasıl bulunur? Bilgisayar SID numarası öğrenmek aslında oldukça kolaydır. SID Numarası bulmak için Win+R tuşuna birlikte basılarak Command Prompt açılır. Açılan pencerede “Whoami /all” komutunu yazarak bilgisayar kullanıcı adı, SID numarasını görebilirsiniz.

 

Ben OLKANDO

2005 Yılından bu zamana kadar çalışmış olduğum ülkeler, sektörler farklılık gösterse de daima Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Güvenliği alanında hizmet verdim. Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. İş hayatında tecrübe edindiğim bilgileri burada sizinle paylaşıyorum.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments