Wifi 6 Nedir?

WİFİ 6 ismini son zamanlarda çok sık duymaya başlıyoruz. Peki, WİFİ 6 nedir? Ne gibi kolaylıkları bizlere sunacak? Bu konuda merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kablosuz ağ standartları üzerinde her geçen gün çalışmaların artması beraberinde yeni terimlerin de bizlerin hayatına girmesine neden olmaktadır. Bu yüzden de WİFİ 6 ile hayatımıza girecek olan yeniliklere hep birlikte göz atalım.

WİFİ 6 desteğinin bizlere sunulacak olması beraberinde bu hizmeti daha hızlı bir şekilde almamıza neden olacaktır. Özellikle de bu özelliğe sahip olan cihazların WİFİ 6 desteğini kullanmaya başlaması, sıkışıklık oranlarında düşme meydana getirecek ve sistemin stabil bir şekilde çalışmasına destek verecektir.

WİFİ 6 kullanım alanları

Kalabalık ortamlarda WİFİ desteğinin yetersiz kalması beraberinde birçok sorununda ortaya çıkmasına neden oluyordu. Bu yüzden de WİFİ 6 desteğinin karşımıza çıkması özellikle de kullanıcı sayısının da artış olmasına rağmen hizmeti sorunsuz bir şekilde alacağımız anlamına gelmektedir. Yeni nesil olarak tabir edilen bu hizmeti birçok routerin bünyesinde barındırdığını iddia etmesine rağmen hayatımıza tam anlamıyla WİFİ 6 desteğinin girmesi ile barındırıp barındırmadığını göreceğiz.

WİFİ 6’nın hayatımıza girmesi ile birlikte veri transferlerinde yaşanacak olan artış hızının %37 civarında olacağı tahmin edilmektedir. Şuana kadar aldığımız veri transferlerinin de bizleri tatmin edici seviyelerde olduğunu düşündüğümüz zaman bunu %37 oranında artış göstermesi de bu hizmeti daha kaliteli seviyede alacak olmamıza neden olacak gibi durmaktadır.

Özellikle sıkışık ağların bulunduğu ortamlarda daha başarılı sonuçlar vermesi beklenen WİFİ 6 desteğinin yakın zamanda daha geliştirilecek olması bu teknolojinin ne kadar başarılı olduğunu bizlere gösterecektir. Son güncellemesi ile birlikte 50’ye yakın güncelleme ile gelecek olan WİFİ 6 desteğinin sunacağı bazı özelliklere göz atalım.

 • WİFİ 6 özelliğinin gelmesi ile birlikte HD yayınlarda meydana gelen sıkışıklıklar tamamen ortadan kalkacak.
 • WİFİ üzerinde bulunan bant genişliklerinin daha çok kanal bölünmesi o bant üzerinde meydana gelen sıkışıkların ortadan kalkmasını sağlayacak ve beraberinde de stabil bir çalışma sistemini kullanıcılarına sunacaktır.
 • WİFİ desteği üzerinde yer alan paketler daha fazla veri barındıracak ve sıkışmaların önüne geçecek.
 • WİFİ 6 desteğinin kullanıcılara sunulması ile birlikte burada yer alan verilerin 4 kat daha hızlı bir şekilde performans göstereceği beklenmektedir.
 • Özellikle kalabalık olarak tabir edilen dış alanlarda sisteminin daha yüksek performans ile çalışacağını belirtelim.
 • WİFİ desteği bulunan ancak ağların son derece zayıf olduğu noktalarda trafikleri düşürecek ve bu sayede de ağların trafik destekleri daha hızlı bir şekilde bizlere sunulacaktır.

WİFİ 5 desteğinden ne kadar hızlı?

Şu an aktif olarak kullandığımız WİFİ 5 desteğinin 3,5 Gbps’a kadar destek sunduğunu belirtelim. Ancak WİFİ 6 desteğine geçtikten sonra bu hızın 9,6 Gbps’a kadar ulaşacağını belirtelim. Bunun ortalamasını aldığımız zaman bile 7 Gbps’a kadar hız desteği sunması arasında bulunan farkın neredeyse %100 olduğunu bizlere göstermektedir. Bu verilerin kağıt üzerinde olan veriler olmasından dolayı sizlere ortalama olarak yani bizlere yansıyacağı oranın 7Gbps olduğunu tahmin ediyorum. Bu verinin WİFİ 6 desteği ile bizlere büyük bir hizmet sunacağını belirtelim.

WİFİ 6 destekleyecek olan cihazlar hangileridir?

Günümüzde WİFİ 5 desteği bulunan birçok telefonun bulunduğunu belirtelim. Ancak bu konuda WİFİ 6 desteğini sunacak olan modellerin sınırlı olduğunu belirtelim. Bu yüzden de bazı firmaların WİFİ 6 desteği konusunda demeçlerinin yalan yanlış olduğunu belirtelim.

 • Apple Firmasının İphone 11 Serisi
 • Samsung Galaxy 10 serisi modeller
 • Samsung Galaxy S20 Serisi Modeller
 • Samsung Galaxy Note 10 Serisi Modeller
 • Xiaomi Mi 10 Serisi Modeller
 • Black Shark 3 Serisi Modellerin

Şu an için WİFİ 6 desteğine sahip olan cihazlar olduğunu belirtelim. Özellikle WİFİ 6 CERTIFIED yazısı bulunan bütün modellerin WİFİ 6 desteğini bizlere sunacağını belirtelim. Ancak yakın zamanda bazı firmaların WİFİ 6 desteği için cihazlarına güncelleme getirmesi ile beraber bu hizmeti alacağı konusunda söylentilerde bulunmaktadır. Bunu hep birlikte bekleyip göreceğiz.

WİFİ 5 İle WİFİ 6 arasında ne gibi farklar bulunmaktadır

Aktif olarak kullandığımız WİFİ 5 hizmeti ile WİFİ 6 hizmeti arasında bulunan farklardan yola çıktığımız zaman sizlere şu tarz bir örnek verebiliriz.

WİFİ 6’nın bant genişliğinin WİFİ 5’ten 4 kat daha hızlı olduğunu belirtelim. Yani bir yol düşünün WİFİ 5’te bulunan bu yolda tek şerit olduğunu ve burada seyahat eden araçlar sadece tek şerit üzerinde gidip gelebilme şansınızın bulunduğunu hayal edin. Ancak WİFİ6 desteği bulunan cihazlarda bu yolun 4 şeritli olduğunu ve aynı anda 4 aracın da gidip geldiğini düşünün. Şu an aldığımız hızın nerdeyse 4 katı kadar daha hızlı bir hizmeti bizlere sunacak olan WİFİ 6 desteği bu sayede devrim niteliğinde bir hizmet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sadece hız konusunda değil aynı zamanda güvenlik konusunda da son derece önemli güncellemeler ile gelmektedir. Özellikle de WİFİ 5 desteğinde bulunan WPA 2’den WİFİ 6’’da WPA 3’e geçiş yapılacak ve bu sayede de modeminize dışardan gelecek tehlikeli saldırıların girişimi zorlaştırılacaktır.

Aynı zamanda güç tüketimi konusunda da kullanıcılarına son derece başarılı hizmetler sunacak olan WİFİ 6 desteğinin telefonunuzun şarjının daha uzun gitmesi, daha az enerji harcaması gibi konularda da sizlere hizmetler sunacağı belirtelim. WİFİ 6’nın sunacağı hizmetlerin bizleri her türlü olumlu olarak etkileyeceğini düşündüğümüz zaman bu hizmet ile alacağımız kalitenin her geçen gün artması da beklenmektedir. Bu sayede WİFİ 6 hayatımızda birçok hizmetin kaliteli bir şekilde bizlere sunulması için gerekli olan bir hizmet olarak dikkat çekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir