Uygun Monitör Seçimi Nasıl Yapılır?

Bunun için bütün kriterler kullanıcının ne amaçla kullanacağına göre değişir. Uygun monitör seçimi nasıl yapılır sorusu bu kriterlerle yanıtlanır. Oyun için, grafik tasarım için ve ofis işleri için çeşitli kullanım türleri vardır. İhtiyaçlar doğrultusunda seçim yapılabilir. Önemli olan kullanıcının ihtiyaçlarını olabildiğince karşılamasıdır.

Boyut Seçimi

Monitörün kullanılacağı masa bu kriterde önemlidir çünkü büyük monitörler bazı çalışma alanlarına sığmayabilir. Ofis işlerinde daha küçük monitörler tercih edilebilir. Grafik tasarım işlerinde ise nispeten büyük monitörler tercih edilir. Oyunlar için bazen birden fazla monitör yan yana dizilip bağlanarak kullanılabilir. Oyun için kullanılan monitörlerde genelde 27 inç boyutuna kadar büyük olabilirken bazen de iki orta boyutlu monitör kullanılabilir. Bu kriterde en önemli olan kullanıcının rakamlara bakarak değil monitörü görerek seçmesidir. 27 inç kimine göre küçük gelirken bazı kullanıcılar için çok büyük gelebilir. Monitör almadan önce teknoloji marketlerine gidip çeşitli boyutlarda monitörler incelenebilir. Böylelikle boyut açısında fikir sahibi olup ihtiyaca göre seçim yapılabilir. Uygun monitör seçimi nasıl yapılır sorusunun en önemli kriterlerinden biri boyut seçimidir.

Ekran Yenileme Hızı

Eğer sıkı bir oyuncuysanız ekran yenileme hızının önemi çoktur. Oyuncular için uygun monitör seçimi nasıl yapılır denildiği zaman ilk kriter ekran yenileme hızıdır. 60 hertz olanlar saniyede 60 kare görmenizi sağlar. 120 hertz olan monitörler ise saniyede 120 kare görmenizi sağlar bu daha akıcı oyun oynamanızı sağlar. Oyuncuların yüksek ekran yenileme hızına sahip monitörler seçmesi önerilir.

Panel Tipi

Monitörlerde 3 farklı panel tipi vardır. Oyuncular için TN paneller yüksek ekran yenileme hızlarıyla öne çıkar. IPS panel ise nispeten diğer panellere göre daha pahalıdır ama grafik tasarımlarında önemlidir. Bunun sebebi ise bütün renkleri en doğal haliyle her açıdan gösterebilmektedir. Buna rağmen ekran yenileme hızları düşüktür. Son olarak ise VA paneller vardır. Bunlar yaygın olarak kullanılmazlar ama renkleri en doğru şekilde gösterebilirler.

LED Monitör ve LCD Monitör

Uygun monitör seçimi yaparken en sırada LED mi LCD mi sorusunu bırakabiliriz. LED monitörler düşük enerji tüketimi sebebiyle elektrik faturası geldiği zamanlarda yüz güldürücü etki yapabilir. LED monitör çeşitleri yaklaşık 50.000 saate kadar çalışabilmektedir. LCD monitörler ise daha uygun fiyatlı olmasıyla öne çıkabilirler. Günümüzde bu fiyat farkı fazla olmadığından LED monitör tercih etmek daha doğru bir tercih olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir