RPO ve RTO Nedir ?

RPO ( Recovery Point Objective ) – RTO ( Recovery Time Objective )

RPO ( Recovery Point Objective ) nedir ?

Olası bir felaket anında kabul edilebilir veri kaybının ne kadar olduğudur.

Konuyu daha net anlaşılabilir olması için örneklendirmemiz gerekirse, Bir E-ticaret sitesinde RPO değerin 5 dakikalık veri kaybına tahammülün olduğunu gösterir. RTO’da ise felaket yaşandıktan sonra felaket öncesinde sunulan hizmet ve süreçlerin tekrar aksamadan devam edebilmesi adına arada geçen süreye denir. Bu kayıplar ve süreleri kısaltmak için yetkinliğe sahip çalışanlara yada çözümlere sahip olunması gerekmektedir.

RTO ( Reovery Time Objective ) nedir ?

Olası bir felaket anında verilerin geri dönülebilir olması için kabul edilen kesinti süresidir. Genel değerler yukarıdaki sıralamaya sahiptir. RTO, Olası felaket durumunda sistemi ne kadar sürede tekrar devreye aldığımız zamandır. Bir diğer deyişle Yedekten geri dönüş süresidir. ISO 22301 Tanımıyla RTO; Bir ihlal olayının ardından, Ürün veya hizmetin yeniden verilmeye başlanması, faaliyetin yeniden başlatılması ve kaynakların kurtarılma süresidir. Yedekleme metodu, yedekleme ortamı ve donanım bu süreçte etkili rol oynamaktadır.

 

 

Ben OLKANDO

2005 Yılından bu zamana kadar çalışmış olduğum ülkeler, sektörler farklılık gösterse de daima Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Güvenliği alanında hizmet verdim. Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. İş hayatında tecrübe edindiğim bilgileri burada sizinle paylaşıyorum.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments