Ransomware Virüsü

Ransomware virüsü, bilgisayar sistemlerine sızarak kullanıcıların dosyalarını şifreleyen ve erişimi engelleyen kötü niyetli bir yazılımdır. Bu yazılım, dosyaların kilidini açmak için genellikle fidye talep eder. Ransomware, zararlı e-posta ekleri, güvenli olmayan indirmeler veya açıklardan yararlanarak yayılır. Kullanıcılar, güçlü antivirüs programları kullanarak ve dosyalarını düzenli olarak yedekleyerek kendilerini koruyabilirler. Bu tür saldırılar, bireylerin ve kurumların verilerini riske atar ve ciddi mali kayıplara yol açabilir.

Zararlı yazılım sistem üzerinde çalıştığında karşınıza çıkan fidye ekranı;

WanaCrypt0r windows

WanaCrypt0r – Fidye yazılımı nasıl çalışır ?

fidye yazilimi nasil calisiyor

WannaCrypt Saldırıları Hakkında Bilgilendirme

Mart 2017’de, bu saldırıların faydalandığı zafiyeti adresleyen bir güvenlik güncellemesi yayınladı Microsoft firması. Maalesef bu zararlı yazılımın, söz konusu güvenlik güncellemesini uygulamamış bilgisayarları etkilediği görülüyor. Bu nedenle tüm kullanıcılara, eğer daha önce yüklemedilerse, hemen MS17-010 güncellemesini yüklemelerini tavsiye ediyoruz.

Korunmak ve saldırıyı engellemek için adımlar

  1. Güçlü Antivirüs Programı Kullanın: Güncel ve güvenilir bir antivirüs programı edinin ve düzenli olarak tarama yapın.
  2. Yazılım Güncellemelerini Yapın: İşletim sistemi, uygulamalar ve antivirüs yazılımı dahil olmak üzere tüm yazılımlarınızı en son sürümlerine güncelleyin.
  3. Yedekleme Yapın: Önemli dosyalarınızın düzenli ve güvenli yedeklerini alın. Bu yedekleri, saldırılardan etkilenmeyecek şekilde ayrı bir ortamda saklayın.
  4. E-posta Eklerine Dikkat Edin: Bilinmeyen kaynaklardan gelen e-posta eklerini açmaktan kaçının. Şüpheli görünen herhangi bir e-posta ekine tıklamadan önce iki kez düşünün.
  5. Güçlü Parolalar Kullanın: Hesaplarınız için güçlü, benzersiz parolalar oluşturun ve düzenli olarak değiştirin. İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) özelliğini etkinleştirin.
  6. Güvenli Olmayan Bağlantılardan Kaçının: Güvenli olmayan (HTTPS yerine HTTP ile başlayan) web sitelerinden indirme yapmaktan kaçının.
  7. Ağ Güvenliğini Artırın: Güvenli bir ağ yapılandırması kullanın, güvenlik duvarı ve ağ segmentasyonu gibi ek güvenlik önlemlerini uygulayın.
  8. Eğitim ve Farkındalık: Kendinizi ve çalışanlarınızı (eğer bir işletme sahibiyseniz) ransomware ve diğer siber tehditler hakkında eğitin. Sağlam bir siber güvenlik farkındalığı oluşturun.
  9. Kısıtlı Kullanıcı İzinleri: Sistemlere erişim için gereken minimum kullanıcı izinlerini kullanın. Gereksiz yazılım yükleme veya sistem değişiklikleri yapma yetkilerini sınırlayın.
  10. Şüpheli Davranışı İzleyin: Ağınızdaki ve cihazlarınızdaki şüpheli davranışları izleyin ve güvenlik sistemlerinizden gelen uyarılara hızlı bir şekilde yanıt verin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir