FineReader OCR ile Dijitalleşme Kolaylığı

OCR Nedir? Bir dergi makalesini veya basılı bir sözleşmeyi dijital ortama aktarmak istediğinizi varsayalım. Yeniden yazmak ve ardından yanlış baskıları düzeltmek için saatler harcayabilirsiniz. Veya bir tarayıcı (veya bir dijital kamera) ve Optik Karakter Tanıma yazılımı kullanarak gerekli tüm malzemeleri birkaç dakika içinde dijital formata dönüştürebilirsiniz.

Peki, OCR nedir?

İnsanların nesneleri tanımasına izin veren kesin mekanizmalar henüz anlaşılmadı. Ancak üç temel ilke bilim adamları tarafından zaten iyi biliniyor. Bunlar; bütünlük, amaçlılık ve uyarlanabilirlik (IPA). Bu ilkeler, ABBYY FineReader OCR’nin temelini oluşturur ve doğal veya insan benzeri tanımayı kopyalamasına olanak tanır.

FineReader OCR’nin metni nasıl tanıdığına bir göz atalım.

İlk olarak, program belge görüntüsünün yapısını analiz eder. Sayfayı metin blokları, tablolar, resimler vb. Öğelere böler. Satırlar kelimelere ve ardından da karakterlere bölünür.

Karakterler seçildikten sonra, program onları bir dizi desen görüntüsü ile karşılaştırır. Bu karakterin ne olduğuna dair sayısız hipotez ileri sürülür.

Program, bu hipotezlere dayanarak, satırların kelimelere ve kelimelerin karakterlere bölünmesinin farklı varyantlarını analiz eder. Bu tür çok sayıda olasılık hipotezini işledikten sonra, program sonunda kararı alır ve size tanınan metni sunar.

Ek olarak, ABBYY FineReader 48 dilde sözlük desteği sağlar. Bu, metin öğelerinin kelime düzeyinde ikincil analizini sağlar. Sözlük desteği ile program, belgelerin daha doğru analiz edilmesini ve tanınmasını sağlar ve tanıma sonuçlarının daha fazla doğrulanmasını kolaylaştırır.

OCR’nin Arkasında Yatan Teknoloji Nedir?

Optik Karakter Tanıma veya OCR’nin arkasında yatan teknoloji nedir? Taranmış kağıt belgeler, PDF dosyaları veya dijital kamerayla yakalanan görüntüler gibi farklı belge türlerini düzenlenebilir ve aranabilir verilere dönüştürmenizi sağlayan bir teknolojidir.

İş ortağınızın size e-posta ile gönderdiği bir basılı belgeniz olduğunu düşünün. Örnek olarak dergi makalesi, broşür veya PDF sözleşmesini düşünebilirsiniz.

Açıkçası, bir tarayıcı, örneğin Microsoft Word’de bu bilgileri düzenleme için kullanılabilir hale getirmek için yeterli değildir. Bir tarayıcının yapabileceği tek şey, raster görüntü olarak bilinen siyah beyaz veya renkli nokta koleksiyonundan başka bir şey olmayan bir görüntü veya belgenin anlık görüntüsünü oluşturmaktır.

Taranmış belgelerden, kamera görüntülerinden veya yalnızca görüntü içeren PDF’lerden verileri ayıklamak ve yeniden kullanmak için, görüntüdeki harfleri ayıran, bunları sözcüklere ve ardından sözcükleri cümlelere yerleştiren bir OCR yazılımına ihtiyacınız vardır. Orijinal belgenin içeriğini bu şekilde düzenleyebilirsiniz.

FineReader OCR Hangi İlkelere Dayanır?

ABBYY FineReader OCR hangi ilkelere dayanır, diye baktığımızda; en gelişmiş optik karakter tanıma sistemleri, doğal veya “hayvan benzeri” tanımayı kopyalamaya odaklanmıştır. Bu sistemlerin kalbinde üç temel ilke yatar:

  • Dürüstlük,
  • Amaçlılık

Bütünlük ilkesi, gözlemlenen nesnenin her zaman birbiriyle ilişkili birçok parçadan oluşan bir “bütün” olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyler. Amaçlılık ilkesi, verilerin herhangi bir şekilde yorumlanmasının her zaman bir amaca hizmet etmesi gerektiğini varsayar. Ve uyarlanabilirlik ilkesi, programın kendi kendine öğrenebilmesi gerektiği anlamına gelir.

IPA ilkeleri üzerine inşa edilmiş bir OCR uygulamasının avantajlarını görmek için OCR uzmanı olmak gerekmez. Bu ilkeler, programa maksimum esneklik ve zeka kazandırarak programı insan tarafından tanınmaya mümkün olduğunca yaklaştırır.

Yıllarca süren araştırmalardan sonra ABBYY, OCR teknolojilerinde yukarıda açıklanan IPA ilkelerini uygulayabildi.

Dijital Kamera Görüntülerinin Tanınması

Dijital kamera görüntülerinin tanınması, taranan belgelerden veya yalnızca görüntü içeren PDF’lerden farklıdır. Genellikle kenarlarda bozulma ve soluk ışık gibi kusurlar vardır, bu da çoğu OCR uygulamasının metni doğru şekilde tanımasını zorlaştırır.

ABBYY Fine Reader PDF’nin en son sürümü, özellikle kamera görüntülerini işlemek için tasarlanmış uyarlamalı tanıma teknolojisini destekler. Bu tür görüntülerin kalitesini iyileştirmek için bir dizi özellik sunar ve size dijital cihazlarınızın yeteneklerini tam olarak kullanma yeteneği sağlar.

OCR Yazılımı Nasıl Kullanılır?

OCR yazılımı nasıl kullanılır, diye bakıldığında; ABBYY FineReader OCR’yi kullanmak çok kolaydır. İşlem genellikle üç aşamadan oluşur:

Belgeyi açın (Tara),

Ardından uygun bir biçimde kaydedin (DOC, RTF, XLS, PDF, HTML, TXT vb.) Veya verileri doğrudan dışa aktarın Microsoft Word, Excel veya Adobe Acrobat gibi Office uygulamalarından birine.

Ayrıca, ABBYY FineReader PDF’nin en son sürümü, düzenli olarak rutin görevlerle uğraşırken gerekli olan Otomatik Görevler modunu destekler. Bu özellikle, tanıma görevleri yukarıda belirtilen tüm adımları manuel olarak yürütmek zorunda kalmadan otomatik olarak çalışır.

OCR’nin Sağladığı Faydalar

FineReader OCR’nin sağladığı faydalar oldukça fazladır. Bu faydalar şu şekilde sayılabilir:

  • Bunlardan biri tanınan belgenin tıpkı orijinali gibi görünmesidir.
  • Gelişmiş, güçlü OCR yazılımı ile çeşitli belgeleri oluştururken, işlerken ve yeniden düzenlerken çok fazla zaman ve emek tasarrufu yapmanızı sağlar.
  • ABBYY FineReader OCR ile, iş arkadaşlarınız ve ortaklarınızla daha fazla düzenleme yapmak ve paylaşmak için kağıt belgeleri tarayabilirsiniz.
  • Kitaplardan ve dergilerden alıntılar çıkarabilir ve bunları yeniden yazmaya gerek kalmadan ders çalışmalarınızı ve makalelerinizi oluşturmak için kullanabilirsiniz.
  • Bir dijital kamera ve FineReader OCR ile, afişler, posterler ve zaman çizelgelerinden açık havada metin yakalayabilir ve ardından yakalanan bilgileri kendi amaçlarınız için kullanabilirsiniz.
  • Aynı şekilde, kağıt belgelerden ve kitaplardan bilgi alabilirsiniz – örneğin, yakınınızda bir tarayıcı yoksa veya onu kullanamıyorsanız. Buna ek olarak, aranabilir PDF arşivleri oluşturmak için OCR yazılımını kullanabilirsiniz.
  • Orijinal kağıt belgeden, görüntüden veya PDF’den tüm veri dönüştürme işlemi bir dakikadan az sürer ve tanınan nihai belge orijinali gibi görünür!

OCR yazılımını, Windows ve Mac için FineReader yazılımının özellik ve avantaj açıklamalarında günlük yaşamınızda size nasıl yardımcı olabileceği hakkında bilgi edinmek pek çok işlemi kolaylaştırmak açısından gerçekten de önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir