VMware Tools nasıl yüklenir ? (Fedora, Red Hat, Centos)

Merhaba. Linux sunucularımız için  VMware Tools oldukça önem arz ediyor. Bunun kurulumunu şu şekilde yapabilirsiniz.

VMware üzerinden Install/Upgrade VMware Tools ‘a seçin. Böylelikle o sunucuya VMware Tools medya imajını sanal olarak yerleştirmiş oluyorsunuz.

 

Yerleştirilen bu imajı sunucu üzerinden çalıştıracağımız komutlarla extract ve mount işlemleri yaparak daha sonra da kuruluma geçeceğiz.

# mkdir /media/cdrom
# mount /dev/cdrom /media/cdrom

Bu komut mount ettiğiniz kurulum isosunu bir klasör oluşturarak oraya eklemenizi sağlıyor.

Adımları doğru izlediyseniz imajın salt okunur olarak mount edildiğini belirten bir yazı göreceksiniz.  Şimdi VMware imajının içerisinden tar.gz uzantılı arşiv dosyasını genişletmek için geçici dosyaya kopyalama işlemi başlatalım.

“*” karakterinin olduğu yerlerde TAB tuşuna basarak tamamlayın böylece versiyon farklılıklarından dolayı sorun yaşamazsınız.

# cp /media/cdrom/VM* /tmp

Bu komutu çalıştırdıktan sonra oluşturulan geçici klasöre girip arşivi genişletmeniz gerekiyor.

# cd /tmp
# tar zxvf VM*

Bu işlemi tamamladıktan sonra aşağıdaki komutları girerek  kurulumu başlatalım.

# cd vmware-tools-distrib/
# ./vmware-install.pl

Bu komutları çalıştırdıktan sonra bir çok uyarı/soru soracaktır, çıkan tüm uyarı ve soruları ENTER tuşu ile geçebilirsiniz.

Anlattığım bu yöntem ile Fedora, Red Hat Enterprise Linux ve Centos sistemleri üzerinde sorunsuz bir yükleme gerçekleştirebilirsiniz. Debian, Ubuntu dağıtımlarında bu yöntem geçerli değildir.

 

OD

Ben OLKANDO

2005 Yılından bu zamana kadar çalışmış olduğum ülkeler, sektörler farklılık gösterse de daima Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Güvenliği alanında hizmet verdim. Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. İş hayatında tecrübe edindiğim bilgileri burada sizinle paylaşıyorum.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments