IPv6 nedir? Microsoft sistemlerde IPv6 nasıl kapatılır ?

IPv6, “Internet Protokolü Sürüm 6″nın kısaltılmış biçimidir. IP olarak da bilinen IPv4’ün yerini alan yeni bir üçüncü katman protokolüdür. IPv6’nın başlıca değişiklikleri, başlığın yeniden tasarlanmış olması ve adres büyüklüğünün 32 bitten 128 bite yükseltilmesidir.

IPv6 geçiş işlemi kullanıcılar için artı bir güven anlamına gelecektir. İnternette oluşan büyümenin en açık kanıtı olarak IPv6, internet kullanımındaki istikrarın da anlaşılmasını sağlıyor. Tabi cihazları sadece IPv4’ü destekleyen internet kullanıcıları için bu geçiş çok sağlıklı olmayabilir. Çünkü IPv6’yı destekleme donanımına sahip olmayan bu cihazlar belirli ağlara erişim sağlayamama durumunun oluşmasına neden olacaktır. Günümüzde üretilen birçok cihaz direk olarak IPv6 sistemine uyumlu bir şekilde hayata geçiriliyor. Çift yığınlı olarak her iki sistemde de çalışan v4v6 ortamı da mevcut. V4v6 için de IPv6’ya geçiş sorun olmayacaktır, ama sadece IPv4 destekli bir cihazınız varsa değiştirme zamanınız geldi demektir.

IPv6, daha büyük sayılar kullanarak, daha fazla sayıda kullanıcının ve aygıtın Internet’te iletişim kurmasına olanak tanır. IPv4’ün kapsamında, her IP adresi 32 bit uzunluğundadır. Bu da 4,3 milyar benzersiz adrese olanak vermektedir. IPv4 adresi örneği:

192.168.1.100

Buna karşılık, IPv6 adresleri 128 bit uzunluğundadır. Bu da yaklaşık üç yüz kırk trilyon benzersiz IP adresi anlamına gelir. IPv6 adresi örneği:

0:0:0:0:0:ffff:c0a8:164

IPv6, IPv4’te kullanılabilen sınırlı sayıda adres nedeniyle ortaya çıkabilecek diğer ağ sorunlarını da hafifletir.

Sunucu veya client işletim sistemlerinizde yüklü bazı uygulamarınız IPv6 ile uyumlu çalışmıyor olabilir ve IPv6 tamamen kapatmanız (disable) etmeniz gerekebilir. Bunun için Network kartınızın özelliklerinden IPv6 seçeneğindeki işareti kaldırmanız IPv6 disable etmek için yeterli değildir. IPv6 tamamen kapatmak için register’e küçük bir satır eklemeniz gerekmektedir. Bu işlemi kendiniz elle yapabilirsiniz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip6\Parameters\

Bu registry satırına bir kayıt eklememiz gerekiyor: DWORD – DisabledComponents – 0xFFFFFFFF

Bu bilgiyi ekledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

-OD

 

 

 

 

 

Diğer içerik ve çözümler

intel vPro nedir ? Intel® vPro™

HP Sunucularda ILO, IBM sunucularda IMM neyse son kullanıcı bilgisayarlarında bulunan vPro da aynı işi …

Windows 10 1909 Güncelleme

Windows 10 1903 güncellemesinin henüz sıkıntıları daha bitmemişken Windows 10 1909 güncellemesi duyuruldu. Windows 10 …

Apple Cihazların Uzaktan Yönetimi – DEP (Device Enrollment Program) ve Samsung Knox Manage

Merhaba. Apple cihazların uzaktan yönetimi için öncelikli olarak DEP işlemini yapmanız gerekiyor cihazlarınıza. Bu işlem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.