ESX ve ESXi arasında fark nedir ?

ESX, VMware firmasının 2000’li yılların başında sanallaştırma ortam oluşturabilmek için Enterprise olarak sunduğu üründür.

ESX’in kendi üzerinde Managament Console yani yönetim konsolu bulunmaktadır. Herhangi bir sorun olması halinde troubleshoot yapabileceğiniz veya sisteme konsoldan müdehale edebileceğiniz yapısı mevcut değildi. Bu bilgileri ESX tecrübem olmamasına rağmen yaptığım araştırmalar sonucu yazmış bulunuyorum.

ESX ya da ESXi, VMware firmasının ürünü olan Workstation yazılımından aşina olduğumuz gibi kullandığımız işletim sistemi üzerine kurulup oradan çalışmamızı sağlayan bir yazılım değil. Kendi başlarına bir işletim sistemi olan ortamlardır.
ESXi ürünü ücretsizdir. Özellikleri kısıtlıdır ayrıca servis yönetim konsolu bulunmamaktadır.

Şu anda ESX versiyonu kullanılmamaktadır kaldırılmıştır. Yalnızca ESXi sistemi kullanılmaktadır.

Sanallaştırma dünyasına ESXi ile başladığım ve bulunduğum yerlerde ESXi ile haşır neşir olduğumdan dolayı ESX nedir ? bilmiyordum. Henüz yeni tanışmış olduğum ve çok değer verdiğim ve kendisini Sistem Gurusu olarak gördüğüm abimin bana ” peki, ESX ve ESXi arasında ki fark nedir? ” diye sormasının ardından bu şekilde bir araştırma yapıp sizlerle de paylaşmak istemem üzerine bu yazıyı yazmış bulunmaktayım.

 

 

Diğer içerik ve çözümler

Masaüstü simgelerindeki kısayol okunu silmek

Masaüstünde bulunan kısayollarınızın üzerindeki küçük ok işaretlerini ( kısayol olduğunu gösteren ok işaretleri ) şu …

Bilgisayarda kayıtlı olan şifreleri temizleme

Bilgisayarınızda kayıtlı olan kullanıcı adı ve parolaları Denetim Masasında bulunan Kimlik Bilgileri Yöneticisi alanından temizleyebilirsiniz. …

Windows 10 Kayıtlı Wifi Parola Öğrenme

Windows 10 işletim sisteminde daha önceden bağlandığınız/kaydettiğiniz wifi bağlantılarının şifrelerini aşağıdaki yöntem ile öğrenebilirsiniz. İlk …

2 comments

  1. Elinize Sağlık Olkan Hocam. Öğrenmemiz gereken faydalı bilgiler bunlar. Teşekkürler

  2. baya bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.