ESX ve ESXi arasında fark nedir ?

ESX, VMware firmasının 2000’li yılların başında sanallaştırma ortam oluşturabilmek için Enterprise olarak sunduğu üründür.

ESX’in kendi üzerinde Managament Console yani yönetim konsolu bulunmaktadır. Herhangi bir sorun olması halinde troubleshoot yapabileceğiniz veya sisteme konsoldan müdehale edebileceğiniz yapısı mevcut değildi. Bu bilgileri ESX tecrübem olmamasına rağmen yaptığım araştırmalar sonucu yazmış bulunuyorum.

ESX ya da ESXi, VMware firmasının ürünü olan Workstation yazılımından aşina olduğumuz gibi kullandığımız işletim sistemi üzerine kurulup oradan çalışmamızı sağlayan bir yazılım değil. Kendi başlarına bir işletim sistemi olan ortamlardır.
ESXi ürünü ücretsizdir. Özellikleri kısıtlıdır ayrıca servis yönetim konsolu bulunmamaktadır.

Şu anda ESX versiyonu kullanılmamaktadır kaldırılmıştır. Yalnızca ESXi sistemi kullanılmaktadır.

Sanallaştırma dünyasına ESXi ile başladığım ve bulunduğum yerlerde ESXi ile haşır neşir olduğumdan dolayı ESX nedir ? bilmiyordum. Henüz yeni tanışmış olduğum ve çok değer verdiğim ve kendisini Sistem Gurusu olarak gördüğüm abimin bana ” peki, ESX ve ESXi arasında ki fark nedir? ” diye sormasının ardından bu şekilde bir araştırma yapıp sizlerle de paylaşmak istemem üzerine bu yazıyı yazmış bulunmaktayım.

 

 

Yorum

Diğer içerik ve çözümler

Karşınızda Microsoft Teams

Microsoft Teams Nedir ? ; tüm görüşmelere, toplantılara, dosyalara ve notlara ekipteki herkesin erişebileceği bir mesajlaşma uygulamasıdır. Ekibinize …

Outlook 2016’da silme tuşu(backspace) ile silinen mailler nerede ?

Yazı başlığı biraz garip gelebilir fakat insanların arama motoru kullanarak yaşadıkları bu problemi bu şekilde …

Windows Kilit Ekranı Yukarı Kaydırarak Açmak

Merhaba. Domaine aldığınız bilgisayarların oturum açma ekranlarında şifre girebilmek için CTRL + ALT + Del …