Botnet Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Botnet, kötü amaçla kullanılan yazılım sistemlerinin bilgisayarlar üzerinde dağıtılması ile bilgisayarların bu yazılımı kullanması sonucu ya da bu yazılımın bilgisayarlara yüklenilmesi sonucu bilgisayarlara çeşitli görevler vermeye çalışan saldırı amaçlı yazılım sistemidir. Robot kelimesinin kısaltılmış hali bottur. Botnet’şn temei ise Ddos saldırılarına dayandırılmaktadır.

Botnet daha çok yazılım programlarının yüklendiği zombie biligisayarların yazılımcının belirlemiş olduğu bir adres üzerinde saldırı yapmak amacıyla kullanılır. Sadece saldırı için de değil başka amaçlar için de kullanılan botnet özellikle de pop-up reklam tipi sayesinde hedef adresin reklamı yapılabilir. Ayrıca virüs biçimindeki yazılım programları ile de kullanıcının gizli şifreleri de deşifre edilir.

Spam biçimindeki rahatsız ve zararlı mailler de gönderilebilir. Botnet ile istenilen site üzerinden aynı zaman diliminde birçok zombie bilgisayardan geçiş de yapılarak sitenin kaldıramayacağı trafikler sayesinde sitelerin kapanmasına neden olunabilir.

Botnet

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet kullanımında da oldukça artış gözlemlenmiştir. İnternet kullanımının arması haliyle botnet tarzı zararlı yazılımların da fazlasıyla hissedilmesine neden olmuştur. Özel yazılımlara gerek kalmadan ekram resimleri, mp3’ler, videolar ya da buna benzer çeşitli programlarda yer alan basit kod dizinleri bilgisayarınıza ulaştığında artık siz de ebir zombie bilgisayar olarak adlandırılırsınız.

Bir anlamda potansiyel bir saldırıya uğrayabilecek bilgisayarsınız. Bunun için çok spesifik programlara gerek kalmadan basit uygulamalar sayesinde bile bilgisayarınız zararlı yazılımlar karşısında mahsur olabilir. Uygulamalar, ekran koruyucular ve diğer başka çeşitli platformlar bilgisayarınız üzerinden bir botnet ağı kurar. Bu kadar bilgisayarı yöneten saldırganların istediği siteye girmes, reklamlara tıklaması ve mailleri yönetmesi de beklenmektedir.

Bu sayede saldırganlar yasal olmayan yollardan bilgisayarlarınıza girmekte ve yine yasal olmayan yollardan para kazanmalarını gerçekleştirmektedirler.

Bu tarz sürekli olarak yenilenen ve güncellenen zararlı yazılımlardan sakınmak da zordur. Güvenlik işi ile uğraşan firmalar bunu bir görev olarak gördüğü için yapmakta iken hackerler ise bir zevk işi için yapmaktadır. Çok üst düzey bilgi istediği ve alanının zor olması botneti çok özel bir yazılım haline getirmiştir. En popüler saldırı yazılımları arasında olan Botnet’in çözümleri de mevcuttur.

Buna göre bilgisayar sisteminin sürekli olarak güncellenmesi, gerekli antivirüs programlarının kurulması ve sadece güvenilir olan sitelerden dosyaların indirilmesi az da olsa botnet yazılımlarından kullanıcıları korur. Kesin olarak %100 bir çözüm olmamakla birlikte en azından saldırı sayısını azaltır ve bu kadar kolay bir hedef haline getirilmez.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir