B2B, B2C ve C2C Nedir?

Günümüz teknolojisinde sıklıkla karşılaştığımız B2B, B2C ve C2C ifadeleri ne anlama gelmektedir. Aralarındaki fark nelerdir? Hangi alanlarda kullanılır? Tüm bu soruların detayını yazımızda ele alacağız.

B2B Nedir?

B2B, “Business to Business” anlamına da gelen ve türkçesi ile “Şirketten Şirkete” olarak bilinen bir kavramdır. Şirketlerin kendi aralarında gerçekleştirmiş olduğu satış ya da pazarlama uygulamalarını ifade etmektedir. B2B kapsamında faaliyetlerini sürdüren şirketler, temel anlamda birbirlerinin sunduğu hizmetleri iyileştirme prensibi ile çalışmaktadır. B2B modeli başlıca şu durumları ortaya çıkarır:

  • Hammadde ticareti
  • Operasyonel sebeplerle kurulan iş birlikleri
  • Toptancı-perakendeci iş modeli

Aslına bakıldığında tüm şirketler, üretim faaliyetlerini devam ettirmek için B2B iş modelini uygulamak zorundadır. Bu kısımda verilecek en uygun örnek ise bir otomobilin üretim sürecidir.

B2C Nedir?

B2C ise, “Business to Consumer”, yani Türkçesi ile “Firmadan Tüketiciye” anlamına gelen bir kavramdır. Bu kavramla birlikte şirketlerin tüketiciler ile doğrudan bağlantı kurup ticari ilişkiyi açıklayan bir tanımdır. Bireysel olarak yapılan tüm alışverişler, B2C iş modeli kapsamına girmektedir. B2C iş modeli, günümüzde 2 farklı biçimde uygulanır. Bu uygulamalar ise;

  • Sanal pazar yerleri. Günümüz koşullarında B2C iş modelini rahatlıkla inceleyebileceğimiz örneklerin başında gelir. E-Ticaret, her geçen gün etkisini artırarak ilerlemekte ve hızlı biçimde genişlemektedir. Bu gibi alışveriş sitelerinde sanal POS sistemleri kullanılmaktadır.
  • Bir diğer uygulama ise, üretici firmanın ürünlerini kendi sanal mağazası üzerinden kullanıcılara iletmesidir. Bu iş modelinde de üretici firma ürünlerini fabrika çıkış fiyatı ile sunmakta ve arada herhangi bir aracı olan sanal alış veriş mağazası yer almamaktadır.

B2C iş modeli günümüzdeki E-Ticaret sektörünün gelişmesine bağlı olarak büyümekte ve hızlıca yayılmaktadır.

C2C Nedir?

C2C modeli, “Consumer to Consumer”, yani Türkçesi ile “Tüketiciden Tüketiciye” anlamına gelen bir kavramdır. Bu kavram ile birlikte tüketicilerin birbiri ile kurmuş olduğu ticari ilişkiyi ifade eden bir kısa terim olduğu anlaşılır. E-ticaret sektörünün büyümesine bağlı olarak ortaya çıkan bu iş modeli üzerinde, tüketiciler sahip olduğu ürünleri belirli pazar yeri uygulamaları aracılığı ile diğer tüketicilere kendi belirlemiş oldukları bir fiyat üzerinden satışa sunmaktadır. Bu modele göre herhangi bir faturalandırma mecbur değildir.

B2B, B2C ve C2C modellerine genel olarak bakıldığında ya firmadan firmaya, ya firmadan tüketiciye ya da tüeticiden tüketiciye olan bir geçişi görmek mümkündür. E-ticaret sektörünün gelişmesi ile bu kavramlar da gelişmektedir.

Ben OLKANDO

2005 Yılından bu zamana kadar çalışmış olduğum ülkeler, sektörler farklılık gösterse de daima Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Güvenliği alanında hizmet verdim. Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. İş hayatında tecrübe edindiğim bilgileri burada sizinle paylaşıyorum.
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İsmail Küçüksmanooğlu
İsmail Küçüksmanooğlu
Ziyaretçi

Ciddi anlamda açıklayıcı bir içerik olmuş. Ellerinize sağlık.