5G Teknolojisi

Mobil cihazların kullanım sayısının her geçen gün artması beraberinde yeni sorunların da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kullanım alanı genişleyen mobil cihazların özellikle 4.5 G teknolojisinin zaman zaman yetersiz kalmasından dolayı 5G teknolojisinin yakın zamanda hayata geçmesi planlanmaktadır. Şu an aktif olarak kullanılan mobil iletişim sisteminin dalgalarının boyu santimetre olarak bizlere hizmet veriyordu. Ancak bu dalga boyunun yetersiz kalması beraberinde 5G olarak adlandırılan bu teknolojinin ortaya çıkmasına neden oldu. 5G teknolojisi üzerinde dalga boyunun ise milimetre olarak ölçülecek olması bu tarz sorunların ortadan kalkmasına neden olacak unsurların başında gelmektedir.

5G ne gibi kolaylıkları bizlere sunacak?

Özellikle internet teknolojisinin hayatımızın her alanında artık olmazsa olmaz konumda olması beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İnternetin hayatımıza girdiği ilk yıllarda bir işlem yapmak için dakikalarca bekliyorduk. Ancak şu an günümüzde bilgiye ulaşmanın son derece kolay olması beraberinde bazı sorunların ortaya çıkmasına neden oldu. Çoğumuz artık erişmek istediğimiz bir bilgiye kısa süre içerisinde erişemezsek hemen strese giriyoruz. İşte günümüzde kullanılan internet teknolojisi olan 4.5 G’nin bile yetersiz kaldığı şu günlerde 5 G teknolojisi hayatımıza girerek birçok kolaylıkları bizlere sunacaktır. Bunun en başında gelen ise gecikme konusunda azalmanın ortadan kalkacak olmasıdır. Şu an aktif olarak kullanıldığımız 4.5 Teknolojisinde gecikme süresinin ülkemizde ortalama olarak 30 ila 50 milisaniye arasında olduğunu belirtelim. Bu süre içerisinde bile stres yaşayan bizler için 5G teknolojisinin son derece verimli çalışacağınız tahmin ediyoruz.

5G’nin hayata geçmesinden hemen sonra ortalama olarak gecikme süresinin 1 milisaniye civarında bizlere işlem yapması beklenmektedir.

5G Corona virüs bağlantılı mı?

Şu an tüm dünyanın uğraştığı Corona virüs salgını etkisini her geçen gün artırmaya devam ediyor. Özellikle de Çin’de ortaya çıktıktan sonra etkisini artık ABD ve Avrupa ülkelerinde göstermeye devam eden bu virüsün özellikle 5G ile bağlantılı olduğu konusunda sosyal medya üzerinde çok sayıda bilgi dolaşmaktadır.

İnsanların bilgiye daha hızlı ulaşmasına neden olan 5G teknolojisi hakkında özelikle Twitter ve Facebook üzerinde ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bunun nedeni ise 5G teknolojisinin kullanılmaya başlanması Çin’den önde zaten ABD ve Güney Kore’de uzun zamandır yapılmaktadır. Ancak bu konuda provokatörlerin yapmış olduğu paylaşımların virüsün aslında 5G teknolojisi üzerinden çıktığı algısı dikkatleri çekmektedir. 5G teknolojisinin insanlık için zararlı olmadığını savunan bir görüşte değilim ancak virüsün 5G teknolojisinden ortaya çıktığı konusunda net bir bilginin de bulunmadığını sizlere açıklamak istiyoruz.

5G teknolojisini destekleyecek olan telefonlar

Uzun zamandır gündemimizde olan 5G ile ilgili olarak 5G telefonlar birçok kullanıcı tarafından merak edilmektedir. Bunun için 2019 yılının sonlarında kullanıcıların karşısına çıkan ve 2020 yılında üretimi yapılan telefonlarda bu teknolojinin bulunacağını belirtelim. Özellikle de amiral gemi sınıfı olarak tabir edilen telefonlarda karşımıza çıkacak bu teknoloji ile internet erişme hızımızın 1 milisaniyeye kadar düşecek olması bir sonraki adımın ne olacağı yönünde bizlerin meraklanmasına da neden olmuyor değil.

Özellikle 5G teknolojisinin yakından takip eden firmaların Apple, Samsung, Oppo, Huqwei, Xiaomi gibi dünyaca ünlü firmalar olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu firmaların 2019 yılı sonlarında ürettiği ve 2020’de ürettiği telefonların 5G teknolojisi ile karşımıza çıkacağını sizlere belirtelim.

5G Türkiye’de ne zaman kullanılmaya başlanacak?

Mobil iletişim sistemlerimizde yaşanan gelişmelere bağlı olarak 5G teknolojisinin de ülkemizde yakın zamanda kullanılmaya başlanacağını belirtelim. Özellikle de 5G teknolojisinin alt yapı çalışmalarının bittiği ve Mart ayından beri test aşamalarının devam ettiği 5G teknolojisi ile ilgili olarak net bir tarihin Haziran ortalarında olacağını belirtelim.

Mart ayında test aşamalarına başlanan 5G teknolojisinin alt yapı çalışmaları da ilk olarak İstanbul Havalimanın da test edilmeye başlanacak. Burada uzun bir süre test edilecek olan bu teknolojinin 2020 yılının Haziran aylarında ise kullanılmaya başlanacağını belirtelim. Özellikle de Haziran ayından sonra yapımı biten 5G teknolojisinin ülkemizde kullanılması için ihalesinin yapılacağını siz değerli okurlarımıza açıklamak istiyoruz.

5G teknolojisi ne kadar hızlı?

Bilgiye erişmenin son derece kolay olduğu şu günlerde bile yaşadığımız en ufak bilgi erişimi kopukluğu sinirlenmemize neden olmaktadır. Bu yüzden de 4.5 G teknolojisinin kullanıldığı şu günlerde 5G teknolojisinin hayatımıza girecek olması beraberinde bizlere 5G teknolojisi ne kadar hızlı olacak? Sorusunun ortaya çıkmasına neden oldu.

Bu konuda sizlere örnek vermek gerekirse, 4.5 G teknolojisi kullandığımız şu günlerde internet hızı olarak 50 Mbps ile 100 Mbps arasında hıza erişme şansınız bulunuyor. Ancak kalabalık ortamlarda ve yoğun bağlantı anlarında bu hızın 4.5 teknolojisi için 10 Mbps altında seyrettiğini biliyoruz. Ancak 5G teknolojisine geçtiğimiz zaman ise bu hızın en düşük olarak 50 Mbps hızda olacağını belirtelim.

5G teknolojisi ile bağlantı yaptığımız zaman en düşük hızın 50 Mbps olduğunu en yüksek hızın ise 250 Mbps arasında olacağı tahmin edilmektedir. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda son derece başarılı şekilde sonuçlar veren 5G teknolojisinin özellikle de ülkemizde kullanılmaya başlamasından sonra bizlere sunacağı hızın ve kalitenin çok fazla merak edildiğini belirtelim. İşte uzun zamandır hayatımızı meşgul eden 5G teknolojisi ile ilgili aklınıza takılan soruların cevapları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir