Windows 10 1909 Güncelleme

Windows 10 1903 güncellemesinin henüz sıkıntıları daha bitmemişken Windows 10 1909 güncellemesi duyuruldu.

Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi, Windows Update üzerinden otomatik olarak sunulur. Windows 10 sürümünüz hizmet sonuna ulaştıysa, güncelleştirmek için Update Assistant (Güncelleştirme Yardımcısı) aracını kullanabilirsiniz.

 

Microsoft, 10 Kasım 2019 tarihli Windows Update’i yayımlanmak üzere hazırladığını açıkladı .İlk defa 1909 sürümü olarak bilinen güncellemenin resmi adından bahsetmiş olmasının yanı sıra, Build 18363.418′in için Windows 10 19H2’nin son yapımı olduğunu doğruladı.

Update işlemini daha hızlı hale getirmek için Mayıs 2019 update’de bir sürücü paketi indirilecek ve Kasım 2019 update’nin özelliklerini etkinleştirecek Windows 10 19H2’yi yükledikten sonra (sürüm 1909), OS Build 18362 , OS Build 18363 olarak değiştirilecek.

Windows 10 1909 Özellikleri

Takvim uygulamasını açmadan yeni bir etkinlik oluşturabilirsiniz. bunun için saatin üstüne bir kez tıklayın ve açılan takvimde bir tarih seçtikten sonra “Bir etkinlik veya anımsatıcı ekle” boşluğuna hatırlamak istediğiniz etkinliği kolayca yazın.

Dosya Gezgini Aramasında OneDrive sonuçları da yer almaktadır. OneDrive hesabında oturum açan Windows kullanıcıları, Dosya Gezgini’nde arama yaptıklarında OneDrive sonuçlarını görebilirler. Microsoft’un bu özelliği nihai sürümde bu hali ile verip vermeyeceği henüz belirsiz.

Bildirimler ve Eylem Merkezinde birkaç yeni seçenek ve iyileştirme var. Bildirim Ayarlarını açtığınızda, örneğin. Başlat – Ayarlar – Sistem – Bildirimler ve eylemler’i seçerek, “Bildirimlerin sesi çalmasına izin ver” kutucuğunun yer aldığını ve tiki kaldırarak bildirim seslerini devre dışı bırakabileceğinizi fark edeceksiniz.

Windows 10 artık üçüncü taraf dijital asistanları destekliyor böylece kilit ekranı üzerinde sesle kontrol imkanı olabilecek.

Microsoft, işlemci çekirdekleri arasında işi daha adil şekilde dağıtmak maksadı ile yeni bir rotasyon politikası uyguladı. (Intel’in Turbo Boost Max Teknolojisini temel alarak)

Windows Defender Kimlik Bilgileri Koruması, ARM64 aygıtları için de kullanıma hazırlandı.

Windows 10 S modu ilkesi , Microsoft Intune’dan geleneksel Win32 (masaüstü) uygulamalarına” izin verir hale geldi.

Ekran Okuyucu ve diğer yardımcı teknolojiler, klavyedeki FN tuşunun durumunu ve konumunu biliyor olacaklar.

Windows 10 1909 da Bazı işlemcilere sahip cihazlar için genel batarya ömrünü , güç ve verimliliği arttırıcı iyileştirmeler yapıldı.

MDM tarafından yönetilen AAD cihazlarındaki BitLocker korumalı sürücünün kilidini açmak için kullanılan kurtarma şifresinin güvenli bir şekilde taşınması sağlandı böylece kullanıcılar tarafından yanlışlıkla kurtarma şifresinin ifşa edilmesinin önüne geçildi.

Ben OLKANDO

2005 Yılından bu zamana kadar çalışmış olduğum ülkeler, sektörler farklılık gösterse de daima Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Güvenliği alanında hizmet verdim. Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. İş hayatında tecrübe edindiğim bilgileri burada sizinle paylaşıyorum.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments