Uzaktan Çalışma ve Ergonomi

Uzaktan Çalışma ve Ergonomi

Uzaktan çalışma, işçinin işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu içinde, çalışma eylemini evinde ya da teknolojik iletişim araçlarını kullanarak iş yeri dışında gerçekleştirme olayıdır. Uzaktan çalışma kişilere ofis dışında çalışabilme olanağı sağlamaktadır. Uzaktan çalışan kişiler, iş yerinde bulunmama hakkı dışında diğer çalışanlar ile aynı haklara sahiptir ve işverenin sorumluluğu altındadır. Günümüzde giderek popülerlik kazanan uzaktan çalışma, teknolojik gelişmelerin tüm mesafeleri yok etmesi sayesinde uygulaması kolaylık kazanan bir yöntem haline gelmiştir. Skype , Facetime ve Whatsapp gibi araçlar sayesine birçok çalışan ofislerine uğramadan işlerini rahatlıkla gerçekleştirebilmektedir. Uzaktan çalışan kişiler özellikle ergonomi kurallarına daha fazla dikkat etmelidir. Çünkü uzaktan çalışma ve ergonomi kuralları birbirine bağlı unsurlardır.

Evden çalışan kişiler özellikle ergonomi kurallarına dikkat ederek, kendilerine rahat bir çalışma ortamı oluşturmalıdır. Ergonomi kuralları insanı işe uydurmayı değil, işi insana uydurmayı hedeflemektedir. Kısaca fiziksel çevrenin kişilere uyumlu hale getirilmesi olarak adlandırılmaktadır. Uzaktan çalışacak kişiler çalışma ortamlarının ışık ayarına ve gürültüsüz olmasına özen göstermelidir. Monitör, klavye ve fareyi kendine uygun pozisyonlarda ayarlamalı ve oturma şekline dikkat etmelidir. Kişiler ideal oturuş be duruş pozisyonunu ayarlayarak oluşabilecek bel ya da boyun rahatsızlıklarının önüne geçebilmektedir. Çünkü bel, boyun ve sırt ağrılarının büyük bir kısmı masa başında çalışanların yanlış pozisyonlarda oturmalarından dolayı kronik  bir hal almaktadır. Uzaktan çalışma ve ergonomi kuralları dikkatle uyulması gereken konulardır.

Uzaktan Çalışmanın Avantajları

Yapılan araştırmalara göre uzaktan çalışan kişilerin, ofis çalışanlarına göre daha üretken olduğu kanıtlanmıştır. Bunun en önemli nedeni yöneticilerin gözlerinden uzak ve baskı altında olunmayan bir ortamda çalışıyor olmaktır. Özellikle stres altında olmayan kişiler daha üretken olmaktadır. Uzaktan çalışan kişiler, çalıştıkları saat aralıklarını kendilerine uygun konuma getirebilmektedir. Kişiler, en aktif oldukları zaman dilimlerini belirleyerek daha verimli ve üretken bir şekilde çalışabilirler. Uzaktan çalışmak, çalışanların yol ve yemek masraflarını ortadan kaldırarak tasarruf etmelerine olanak sağlayabilir. Uzaktan çalışmak, çalışanlara tasarruf olanağı sağladığı gibi, iş veren maliyetlerinin azalmasına da büyük etkisi bulunmaktadır. Evden çalışan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri uzaktan çalışma ve ergonomi kuralları olmalıdır.

Ben OLKANDO

2005 Yılından bu zamana kadar çalışmış olduğum ülkeler, sektörler farklılık gösterse de daima Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Güvenliği alanında hizmet verdim. Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. İş hayatında tecrübe edindiğim bilgileri burada sizinle paylaşıyorum.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments