apple m1 maxin gpusu m1den 3 kat daha hizli qR9jjITg
apple m1 maxin gpusu m1den 3 kat daha hizli qR9jjITg

Apple M1 Max’in GPU’su, M1’den 3 kat daha hızlı

Apple geçtiğimiz günlerde M1 Pro ve M1 Max işlemcilerle donatılmış yeni 14 ve 16 inç MacBook Pro modellerini tanıtmıştı. Şirketin aşırı hızlıdan da hızlı olarak nitelendirdiği yeni M1 Max yonga setinde kullanılan GPU’nun performans sonuçları ortaya çıkmaya başladı.

Geekbench web sitesinde yayınlanan MacBook Pro kıyaslama sonuçları, M1 Max’in GPU’sunun Geekbench 5 Metal testinde 68.870 puan aldığını ortaya koydu. Bu da 2020 model 13 inç MacBook Pro’da bulunan ilk nesil M1’den üç kat daha hızlı olduğunu gösteriyor.

AMD Radeon Pro 5600M’i de geçti

Geekbench’e göre M1 Max, önceki nesil 16 inç MacBook Pro’daki en yüksek performanslı GPU seçeneği olan AMD Radeon Pro 5600M‘in kaydettiği Metal skorunu da yüzde 62 oranında geride bıraktı. Ancak yapılan testte M1 Max‘in hangi konfigürasyonunun kullanıldığı delli değil. Yani 24 mü yoksa 32 çekirdekli bir GPU’dan mı bahsediliyor bilmiyoruz.

Apple’a göre M1 Max’teki 32 çekirdekli GPU, M1’e göre tam 4 kata kadar daha hızlı bir performans gösteriyor. Ayrıca GPU’nun kompakt bir profesyonel dizüstü bilgisayardaki üst düzey GPU’lara benzer bir performansı, yüzde 40’a kadar daha az güç harcayarak sunduğunu belirtelim.

 

Ben OLKANDO

2005 Yılından bu zamana kadar çalışmış olduğum ülkeler, sektörler farklılık gösterse de daima Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Güvenliği alanında hizmet verdim. Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. İş hayatında tecrübe edindiğim bilgileri burada sizinle paylaşıyorum.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments